reklama
 
 

Komunistka kritizovala církevní restituce před kostelem. Nemorální, protestuje farář

11. 9. 2018 19:55
Předvolební spot Milady Halíkové. | Video: |  01:12
Havířovský farář Marcel Krajzl se ohradil proti spotu, který kandidátka do Senátu za KSČM natočila před kostelem sv. Anny.

Havířov - Kvůli předvolebnímu videu a zdanění církevních restitucí se v Havířově střetl místní farář Marcel Krajzl s bývalou primátorkou Miladou Halíkovou, která nyní kandiduje do Senátu za KSČM. Duchovní a politička si kvůli tomu vyměnili otevřené dopisy. 

Krajzl Halíkové vytkl, že natočila svůj předvolební spot, kde se vyslovuje pro zdanění církevních restitucí, před havířovským kostelem sv. Anny. 

"Považuji za hrubě nemorální a pokrytecké na místě, kde byli v době komunistické diktatury sledováni a posléze nejrůznějším způsobem šikanováni jak věřící, tak i mí předchůdci faráři, mluvit o tom, že vy, komunisté, zdaníte náhrady za ukradený majetek," píše Krajzl Halíkové. Upozorňuje, že restituce je "náprava způsobených škod a obnovením původního stavu". 

Faráři vadí i to, že politička, která byla v letech 1975 až 1990 členkou KSČ, natočila video na pozemku před kostelem. "Nerespektujete právo České republiky a bez povolení vlastníka (…) jste váš spot natočili na soukromém pozemku," upozornil ji Krajzl.

Bývalou primátorku a poslankyni vyzval, ať se na pozemky havířovské farnosti přijde podívat. "Spolu s jejich žalostným stavem a z uzavřených nájemních smluv můžete zjistit, jak církev úžasně 'profituje' z těchto náhrad," dodává farář.

Halíková se proti farářovu dopisu ohradila. "Jsem přesvědčena, že občané - voliči mají právo vědět, co mohou od svého budoucího senátora očekávat. Já své názory neměním a v Senátu bych rozhodně hlasovala pro zdanění," zdůvodňuje, proč spot natočila.

Připomněla i to, že v kostele sv. Anny hovořila u příležitosti ekumenické bohoslužby, která se konala k 50. výročí založení města Havířova. "Myslím, že i toto byl krok vedoucí spíše ke smíření a spolupráci než k vzájemnému osočování a nevraživosti, které je žel mezi námi víc, než je zdrávo," napsala Galíková a popřela, že by natáčela na soukromém pozemku.

Zákon o církevních restitucích schválený za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Zdanění církevních restitucí bylo i jednou z podmínek komunistické strany pro podporu kabinetu premiéra Andreje Babiše. 

Halíková ve svém spotu tvrdí, že sněmovna restituce schválila přes nesouhlas velké části občanů. "Nyní se jedná o tom, aby z peněžního plnění musela církev zaplatit daň, tedy tak jako každý z nás z jakéhokoliv svého příjmu," říká v úvodu videa.

Návrh pravděpodobně projde sněmovnou a bude jej schvalovat Senát. "Ujišťuji vás, že budu jednoznačně hlasovat pro," ujišťuje na videu Halíková.

Šéf KSČM Vojtěch Filip ke zdanění církevních restitucí:

KSČM má dostatek osobností, odborně na výši. NATO nám nezajistí větší bezpečí, odmítlo hlídat schengenský prostor. Chceme diskuzi o vystoupení. | Video: Daniela Drtinová |  21:13

autor: bn | 11. 9. 2018 19:55

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama