reklama
 
 

Komunisté rozhodli: Podpoříme Babišovu menšinovou vládu. Je to zodpovědné, řekl Hamáček

Aktualizováno 30. 6. 2018 15:44
ANO a ČSSD mají ve sněmovně dohromady 93 hlasů, s 15 poslanci komunistů získají většinu 108 hlasů.

Praha - Poslanecký klub KSČM bude ve Sněmovně "aktivně podporovat" důvěru menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD. Po dnešním čtyřhodinovém jednání ústředního výboru komunistů to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

S rozhodnutím chce nyní seznámit předsedu ANO Andreje Babiše a šéfa sociálních demokratů Jana Hamáčka. ANO a ČSSD mají ve sněmovně dohromady 93 hlasů. S 15 poslanci komunistů získají většinu 108 hlasů.

"Poslanecký klub KSČM při projednání návrhu o vyslovení důvěry vlády bude aktivně podporovat vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Programové prohlášení obsahuje všech sedm priorit, které jsme stanovili jako podmínky vyjednávání," řekl Filip.

Komunisté si pro toleranci kabinetu veřejně kladli především programové požadavky. Před dvěma týdny se usnesli, že toleranci vlády ANO a ČSSD zváží, pokud její programové prohlášení bude obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Kabinet by měl podle nich například prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před "zcizením do zahraničních rukou".

Dále zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšího nárůstu ceny bydlení a podporu výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů.

Hamáček: Rozhodnutí komunistů je zodpovědné

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček označil dnešní rozhodnutí KSČM za zodpovědné. Zdůraznil, že komunisté ve vládě neusednou a Česká republika už nutně vládu potřebuje, napsal.

"Jsem rád, že nakonec došlo k tomu rozhodnutí, že komunisté budou tolerovat, zdůrazňuji tolerovat vládu ANO a ČSSD. A byla to opravdu poměrně dlouhá doba jednání a myslím, že všichni do toho investovali poměrně hodně času, energie, aby vznik dobrý program pro lidi této země," řekl v České televizi místopředseda ANO Richard Brabec. Dodal, že aktivní podpora vlády, o níž mluvil Filip, je zakotvena v toleranční dohodě. "Tam je to, že by měli aktivně podpořit, tedy hlasovat pro vládu," dodal Brabec.

Nyní podle Filipa bude chtít KSČM podepsat s vyjednávacím týmem ANO dohodu o toleranci. Vedení komunistů Filipa vyzvalo, aby do toleranční smlouvy doplnil ještě nějaké body. "Aby bylo procesně zajištěno, že jednotlivé návrhy z těch sedmi priorit budou projednány včas a řádně," řekl Filip. Podle požadavků komunistů mají být jejich priority splněny nejpozději šest měsíců před koncem funkčního období Poslanecké sněmovny.

Opozice označila podporu KSČM za ostudu

Pro podporu vlády se vyslovilo podle vedení strany 54 členů ústředního výboru, proti bylo 23 z nich a jeden se zdržel. Filip označil diskusi za odpovídající významu situace. "Ti, kteří to usnesení nevyhráli, usnesení respektují. Víte, že pokud komunisté na něco dají slovo, tak platí," dodal.

Filip odmítl, že by vliv na rozhodnutí komunistů mělo ujištění prezidenta Miloše Zemana, které se dostalo vedení strany v souvislosti s obsazením dozorčí rady ČEZ. Zeman jim údajně sdělil, že jejich požadavky se do září vyřeší. Filip řekl, že si stanovisko Zemana vyslechl ve středu. Vliv na rozhodování to ale podle něj nemělo.

Místopředseda ČSSD Martin Netolický řekl, že rozhodnutí bylo očekávatelné. A to i proto, že sociální demokracie i hnutí ANO komunistům nabídly ústupky. Nakolik bude vláda stabilní, podle něj ukážou až další týdny a měsíce. Za "vadu na kráse" považuje nejmenování kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD).

Bude chtít, aby ČSSD opět Pocheho do vlády nominovala a Babiš prezidentu Miloši Zemanovi poslal nový návrh. Není ale podle něj nutné, aby se tak stalo do 11. července, kdy se bude ve Sněmovně hlasovat o důvěře vlády. Dohoda o dalším postupu mezi ČSSD a ANO by ale už podle něj měla v té době existovat.

"O osudu vlády A. Babiše rozhodl Ústřední výbor KSČM. K tomu snad ani není potřeba nic dodávat," komentoval rozhodnutí KSČM na Twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil vznikající kabinet s podporou komunistů za Babišovu ostudu, protože nedokázal získat ke spolupráci demokratické strany. Je přesvědčen o tom, že Babiš vyměnil vládní podporu za místa ve státních firmách a za posílení vlivu komunistů na státní správu. Zdůraznil, že Piráti pro nový kabinet ve Sněmovně hlasovat nebudou a neodejdou ani ze sálu.

Okamura: Jde o mocenský pakt

Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), považuje vznikající kabinet Babiše za koalici ANO, ČSSD a KSČM. "Jde o mocenský pakt, který si tyto strany domluvily, přičemž plnou odpovědnost má Andrej Babiš," poznamenal. Dodal, že byla vytvořena vláda, která má vyhovovat Bruselu a německé kancléřce Angele Merkelové. Očekává, že půjde o velmi nestabilní koalici.

"Rozhodnutí KSČM podpořit vládu ANO a ČSSD mě nijak nepřekvapilo. Touha po flecích ve státních firmách a veřejné správě je určitě silná…," poznamenal v reakci na rozhodnutí komunistů předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. "Je odpovědností Andreje Babiše, že nám po téměř 30 letech od revoluce opět vrací komunisty k moci," dodal.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se dalo rozhodnutí čekat. "KSČM hlasuje s ANO dlouhodobě v rámci hlasovací mašiny," podotkl. Někteří lidé jsou podle něj kvůli funkci ochotni udělat cokoli, a to včetně předáni části vlivu na chod státu komunistům. "KSČM zase podpoří takovou vládu za funkce, o ty jde až v první řadě," dodal.

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík je přesvědčen, že přímý podíl komunistů na vládě, za což aktivní podporu považuje, je "hodně špatně". "Dnešní rozhodnutí svědčí o tom, že komunisté vládu podpořit chtěli a výhradami, kritikou a rozpornými signály v posledních dnech jen chtěli znejistit Andreje Babiše a ČSSD, a tím zvyšovali svoji cenu," napsal.

Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu ve středu. Sociální demokraté obsadili pět křesel, zbylá místa získalo ANO. Prezident ale odmítl jmenovat nominanta ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a pověřil dočasným vedením resortu Hamáčka, který se současně stal ministrem vnitra. Proti Pochemu měli výhrady i komunisté.

autoři: ČTK, Domácí | 30. 6. 2018 12:49

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama