Praha - Z dvanácti komunistických želízek v ohni nakonec v bojích o Senát uspělo jediné - nynější chomutovský senátor Václav Homolka.
Podle straníků za to může zejména český antikomunismus a oproti sociální demokracii chudší kampaň.
"Byl jsem v odhadech při zemi, protože se opakovaně ve druhém kole projevuje efekt sjednocení všech proti komunistům - a myslím, že zafungoval i tentokrát," říká šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
"Na výsledcích voleb se projevily nejen vyšší náklady, které do toho vložili sociální demokraté, ale zároveň zafungovalo toto semknutí všech proti komunistům. Nemyslím, že bychom nasadili slabé osobnosti, protože to by se nedostaly do druhého kola," dodal.
V podobném duchu reagoval i předseda strany Vojtěch Filip, který však spíše než antikomunismus zmiňuje právě finanční stránku voleb.
"Úlek nad úspěchem KSČM v krajských volbách nebyl příčinou toho, že se nám nepodařilo získat více křesel v Senátu. Problémem bylo, že v mnoha obvodech jsme soupeřili s kandidáty ČSSD, kteří se mohli spolehnout na větší finanční podporu a mnohdy i delší politickou kariéru," vysvětluje důvody neúspěchu ve druhém kole senátních voleb Filip.
"V Praze nepochybně hrála svoji roli ´rudá hrozba´, stejně tak v dalších velkých městech. Mimo tyto lokality to byl především náš souboj se sociální demokracií, který se nám podařilo vyhrát pouze v Chomutově, díky panu senátorovi Homolkovi," konstatuje Jiří Dolejš.
Podívejte se: Druhé kolo senátních voleb obrazem
Dolejš byl přitom prvním komunistou, kterému se dvaadvacet let po sametové revoluci podařilo dostat se do druhého kola senátních voleb v jednom z pražských volebních obvodů. Ve druhém kole však prohrál se stávající senátorkou Danielou Filipiovou v poměru 37,57 % k 62,42 % hlasů.
"Zčásti se výsledky odvíjí od toho, kolik dáte do kampaně peněz, a my jsme stranou, která nemá takové prostředky. Dělali jsme spíše kontaktní kampaň, na nákup billboardů a inzerce jsme neměli - a myslím, že ani mít nebudeme, takže to musíme dohnat jinak," shrnuje situaci Dolejš.
Komunisté nakonec neuspěli ani v Náchodě, kde se ve druhém kole utkala Soňa Marková s královéhradeckým hejtmanem Lubomírem Francem.
"V našem regionu jsem možná známější než pan hejtman, což se odrazilo právě v prvním kole senátních voleb. V té druhé volbě se ukázalo, že silnější než nechuť některých k panu hejtmanovi - a faktu, že chce být kromě hejtmana ještě senátorem - byl antikomunismus. To bylo, myslím, to, co rozhodlo," vysvětluje volbu náchodských voličů Marková.
A co udělat pro úspěch v dalších senátních volbách?
Podle Kováčika bude potřeba věnovat ještě větší pozornost výběru kandidátů. "A holt se bude muset vytvořit i trochu větší finanční zázemí, ať si to připustíme, nebo ne, volby jsou také mimo jiné bojem rozpočtů," konstatuje Kováčik.