Senát ovládla levice, ODS nejslabší v historii

Petr Holub, Zdeněk John
20. 10. 2012 18:05
ČSSD s KSČM a dalšími levicovými nezávislými senátory má ústavní většinu v horní komoře
Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD, faktického vítěze senátních voleb, před Lidovým domem.
Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD, faktického vítěze senátních voleb, před Lidovým domem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Druhá nejnižší účast v historii voleb do Senátu určila novou podobu horní komory Parlamentu. Drtivě v ní povládne ČSSD, která vyhrála druhé kolo voleb. V něm neuspěli komunisté, výrazné početní ztráty v Senátu utrpěla vládní ODS.

Sociální demokracii chybí tři hlasy k ústavní většině čtyřiceti devíti senátorů. Spolu s komunisty (v Senátu budou dva) by k ní potřebovala ještě jeden senátorský hlas navíc.

Zda tedy levice získá ústavní většinu, o niž se hlavně hrálo, bude záležet na chování senátorů, kteří mají k levici blízko, ale nebyli zvoleni přímo za sociální demokracii nebo komunisty.

ČSSD vévodí v Senátu

ČSSD nově získá 13 mandátů. Na druhém místě se umístila ODS díky čtyřem mandátům. Dva jsou z Prahy a po jednom z Teplic a Jablonce.

Nezávislí kandidáti získali tři mandáty, lidovci, Gazdíkovi Starostové po dvou, komunisté se musí spokojit s obhajobou v Chomutově. Zbývající dva hlasy si rozdělili piráti a zelení.

Trhákem voleb byl osmý pražský obvod, kde přišli voliči podpořit exministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou (ODS) proti komunistovi Jiřímu Dolejšovi. Velkou účast zaznamenaly ještě obvody v Mladé Boleslavi a na Zlínsku, kde přesáhla 25 procent.

Výjimečnost voleb v osmém pražském obvodu lze dokumentovat na výsledcích hlasování. Unikátně zde přišlo ke druhému kolu voleb více lidí než k prvnímu (29,13 % voličů přišlo před týdnem, 29,78 % voličů dnes). Tím pádem jsou i počty hlasů pro oba finálové kandidáty daleko vyšší než v prvním kole (senátorka dostala bezmála trojnásobek hlasů a poražený komunista se blíží dvojnásobku).  

Nejmenší zájem o volby panoval v Sokolově a Chomutově, kam přišlo v boji sociálních demokratů s komunisty volit jen 11, resp. 12 procent občanů. 

Čunek i Okamura 

Senátory se stanou výrazné osobnosti, Libor Michálek za piráty v Praze 2, Eliška Wagnerová, která za Stranu zelených kandidovala v Brně, i nezávislý Tomio Okamura ve Zlíně.

Návrat do politiky slaví svou obhajobou ve Vsetíně bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Komunisty čeká zklamání, protože v Senátu budou mít i nadále pouze dva své členy. Ve zmíněné ostře sledované Praze 8 Jiřího Dolejše (KSČM) porazila obhajující senátorka Daniela Filipiová. Souboj komunisty s kandidátkou ODS vybudil vůbec největší účast ze všech obvodů, kde se volilo. V Praze 8 se přiblížila 30 procentům.

"Beru to jako první vlaštovku, že jsem se dostal do druhého kola, a myslím, že to v budoucnu ještě zužitkujeme," komentoval výsledky Dolejš.

ČSSD uspěla v Praze

Sociální demokraté vůbec poprvé uspěli v senátních volbách v některém z pražských obvodů. Divadelníka Tomáše Töpfera porazila vědkyně Eva Syková v Praze 4. "Ponechám si vedení ústavu, ale Senátu se budu věnovat na sto procent," prohlásila ze sídla ČSSD v Praze nezávislá kandidátka v barvách sociální demokracie Syková.

Druhé kolo se sčítalo velmi rychle. První výsledky z nejmenších okrsků přišly do centrály Českého statistického úřadu už po čtvrt hodině po uzavření volebních místností. Za hodinu a půl pak bylo prakticky rozhodnuto všude, i když poslední okrsky ještě své výsledky neměly nahlášeny.

V druhém kole senátních voleb bývá účast voličů tradičně velmi nízká. Tento víkend činila 18,6 procenta, tedy druhá nejhorší v historii voleb do Senátu.

Před dvěma lety dosáhla 24,64 procenta, loni, kdy se na Kladně vybíral senátor místo zemřelého Jiřího Dienstbiera, přišlo dokonce jen 17,63 procenta voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy