První průzkum posílá KSČM mimo sněmovnu. Komunisté se poprvé propadli pod pět procent

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2019 12:54
Komunisté by historicky poprvé spadli pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Kantar CZ, který zveřejnila Česká televize a jehož se zúčastnilo 847 respondentů. Proti červnu si KSČM pohoršila o procentní bod. Vítězem voleb by s 30 procenty bylo hnutí ANO, které si od června polepšilo o 4,5 procentního bodu.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: ČTK

Na druhém místě zůstali piráti se 17 procenty, od minulého měření oslabili o 1,5 procentního bodu. Třetí ODS si polepšila o 1,5 bodu na 14,5 procenta. Do sněmovny by se dále dostaly SPD s osmi procenty, ČSSD s šesti procenty a s pěti procenty STAN a KDU-ČSL. Statistická chyba volebního modelu se ale pohybuje mezi plus minus 0,9 až 3,1 procentního bodu.

"Považuji tento průzkum za nedůvěryhodný," sdělil k výsledkům průzkumu předseda KSČM Vojtěch Filip. Spolu s KSČM by se do dolní parlamentní komory nedostala TOP 09. 

SPD i sociální demokraté si od června pohoršili shodně o půl bodu a STAN ztratil procentní bod. Naopak lidovci si proti červnu připsali půl bodu navíc. O půl bodu si polepšila i nová politická strana Václava Klause mladšího Trikolóra - hnutí občanů, ke vstupu do sněmovny by jí to ale nestačilo. Získala by 3,5 procenta hlasů. Zelení by získali 2 procenta.

Průzkum se uskutečnil mezi 10. a 30. srpnem.

 

Právě se děje

Další zprávy