Praha - Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba oznámil jméno muže, který se postaví do čela boje proti drogám.
Jiřího Komorouse, který se po 17 letech rozhodl skončit a odejít do civilu, nahradí v křesle ředitele Národní protidrogové centrály jeho dosavadní zástupce Jakub Frydrych.
"Funkce se ujme v únoru," řekl náměstek policejního prezidenta Jiří Houba s tím, že volba byla jasná a na tuto pozici se nevypisovalo výběrové řízení.
"Je to vynikající rozhodnutí. Sám jsem ho navrhl," řekl k tomu sám Komorous. "Je to člověk, který má u NPC vysoký kredit," dodal.
Frydrych dnes představil své priority, se kterými se postaví do čela NPC.
Kdo je Jakub Frydrych?
- Pětatřicetiletý Frydrych začínal jako řadový policista v Praze 2
- Od roku 1995 působí u kriminální policie
- V roce 2000 přišel do NPC
- Zástupcem šéfa útvaru pro výkon a trestní řízení se stal v listopadu 2007
Patří mezi ně zefektivnění trestního řízení a zvyšování profesionální a odborné zdatnosti lidí u protidrogového. Chce také, aby se prohloubila spolupráce se státními i nevládními organizacemi, které bojují proti drogám, a to i na mezinárodní úrovni.
Za největším problém na současné české drogové scéně považuje pervitin.
Profesor Komorous
Jiří Komorous oznámil svůj úmysl skončit ve funkci ředitele v listopadu minulého roku.
"Teď, když je protidrogová centrála na prahu dospělosti, je čas předat žezlo mladšímu," řekl tehdy Komorous. Dodal, že v čele centrály byl sedmnáct let a o odchodu uvažoval už dva roky.
Komorous se ve své další kariéře chce i nadále věnovat boji proti drogám. Plánuje přednášky, konzultace nebo třeba práci na protidrogových programech v rámci českého předsednictví Evropské unie.
Ostrá hádka
O Komorousovi se hodně mluvilo například loni v souvislosti se schůzkou policejních šéfů, jež se údajně strhla v ostrou hádku.
Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice prý vyčetl Komorousovi jeho předlistopadové kontakty se Státní bezpečností. Komorous pak Kubicemu podle očitých svědků řekl, že by si s ním věc vyřídil fyzicky.
Do povědomí vstoupil také kvůli členství v kontroverzním řádu Daniela Landy Ordo Lumen Templi nebo kvůli jeho pletichám s komunistickou Státní bezpečností. Loňské jaro však obdržel negativní lustrační osvědčení, kterým ministerstvo vnitra potvrzuje, že nebyl veden jako spolupracovník komunistické tajné bezpečnosti StB.
Změny v elitní policii
Nejde přitom o prvního elitního důstojníka, který opouští řady policie. Začátkem minulého roku například skončil šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.
Mezi ochránci pořádku došlo v poslední době k více změnám. Martin Červíček například skončil jako šéf dopravní policie a převzal velení nad Policejní správou Hlavního města Praha.
Změny se dotkly i protikorupční policie. Na začátku roku útvar opustil náměstek Milan Cícera a ke konci ledna podle informací Aktuálně.cz také končí ředitel protikorupčního Jiří Novák.