Kolik divoké přírody bude na Šumavě? Vzniká nový zákon

Pavel Baroch
5. 8. 2011 1:50
Chalupa chce zprvu 25% bezzásahových zón, mezinárodní mise doporučovala 30 až 40%
Foto: Tomáš Jiřička

Praha/Vimperk - V době, kdy se na Šumavě vyhrocuje spor o to, jak a kde zasahovat proti kůrovci, a proti aktivistům zasahuje každý den policie, představil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa první hrubé obrysy nového zákona o Šumavském národním parku.

Chalupa si od něho slibuje, že situaci v největším českém národním parku na dlouhou dobu uklidní.

"Co Šumava potřebuje ze všeho nejvíc, je jasný zákon. Platit by měl po dobu desítek let a parku by měl dát stabilní a dlouhodobé řešení. Nesmí se znovu opakovat situace, že s příchodem nového ministra se bude vždy měnit strategie péče," řekl Chalupa.

Jenže už teď se ukazuje, že se o konečnou podobu chystaného zákona může rozhořet nový spor. Jde zejména o to, jak velké území má být v prvních zónách, kde se proti lýkožroutu smrkovém nezasahuje a příroda se ponechává samovolnému vývoji.

V první zóně čtvrtina území

Park má být podle Chalupy rozdělen do tří zón. V první, bezzásahové oblasti bude 25 procent území parku.

Vyostřená situace u Ptačího potoka nedaleko Modravy:

Druhá zóna bude rozdělena na část A a B, přičemž "áčko" bude muset vedení parku podle ministra "přesně stanoveným způsobem a podle časového plánu systematicky připravovat na vstup do první bezzásahové zóny".

Část B na vstup do první zóny připravována nebude, místo toho zde bude povinnost zasahovat proti kůrovci a dalším škůdcům. Třetí zóna bude podle Chalupovy představy určena k trvalému rozvoji místních obcí.

Foto: Ludvík Hradilek

Větší mezinárodní doporučení

Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha upozornil, že v současnosti je přírodnímu vývoji prakticky ponecháno až 30 procent šumavského parku, i když na papíře je první zóna výrazně menší. 

"Takže představa ministra Chalupy je tedy spíše krokem zpět," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Světový svaz ochrany přírody IUCN na konci roku 2002, když jeho zástupci navštívili Šumavu, zase doporučil, aby se současných 135 rozdrobených prvních zón v šumavském parku spojilo do větších celků a do pěti let pokrývala první, bezzásahová zóna 30 až 40 procent rozlohy parku.

Plán ministra Chalupy připravovat část druhých zón do přiřazení do první, bezzásahové oblasti naopak Bláha pokládá za principiálně správný. Chalupa ovšem zatím nezveřejnil, jak by mělo být "áčko" velké nebo do kdy by se mělo přesunout pod bezzásahový režim.

Transparent na domě v Modravě s protestem proti blokádě lesa Na Ztraceném u Ptačího potoka
Transparent na domě v Modravě s protestem proti blokádě lesa Na Ztraceném u Ptačího potoka | Foto: ČTK

Odlišný názor o velikosti prvních zón mohou mít rovněž šumavské obce a Jihočeský a Plzeňský kraj, které jsou spíše zastánci menších prvních bezzásahových zón.

Vzor pro ostatní

Tomáš Chalupa pozval zástupce krajů, obcí, vědecké veřejnosti, politických stran a ekologických sdružení Zachraňme Šumavu a sdružení ŠumavaPro na jednání o dlouhodobé strategii parku na konec srpna.

Ministerstvo životního prostředí v současnosti pracuje na jednotné koncepci všech národních parků a Šumava by se podle Chalupovy představy mohla stát modelovým příkladem pro další postup v ochraně přírody na území ostatních národních parků.

Ministerstvo zároveň počítá s tím, že příští rok vznikne pátý český národní park - Křivoklátsko.

 

Právě se děje

Další zprávy