Pryč s pilami ze Šumavy, žádá evropská federace parků

Pavel Baroch
3. 8. 2011 17:10
Stráského boj s kůrovcem dostává evropský rozměr, zajímá se i Brusel
Foto: Reuters

Regensburg/Praha - Evropská federace Europarc, která sdružuje více než 450 chráněných území ve 36 zemích je znepokojena tím, jak nové vedení Šumavského národního parku postupuje proti kůrovci.

Vyzvala českou vládu i správu národního parku v čele s Janem Stráským, aby více hleděly na ochranu vzácné šumavské přírody.

"Znepokojující snímky agentury Reuters, které obletěly svět, ukazují obrázek parku, který ovládly motorové pily. Tyto fotografie jsou v rozporu s étosem a principy, na nichž byl národní park založen a s mezinárodními dohodami, které byly uzavřeny," stojí v prohlášení sdružení, které podepsaly nejvyšší představitelky federace Erika Stanciu a Carol Ritchie.

"Jsme si jistí, že toto není to, oč by Šumava nebo Česká republika měly usilovat. Aktuální dění na Šumavě vážně narušuje reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky jako strážců sdíleného evropského přírodního dědictví," stojí dále v prohlášení.

Podívejte se na snímky agentury Reuters, na které se Europarc odvolává:

 

Europarc je druhou evropskou institucí, která se začala zajímat o dění na Šumavě. Už koncem června se na české ministerstvo zahraničí obrátila Evropská komise s žádostí o vysvětlení radikálního zásahu proti kůrovci v tomto národním parku.

V oblasti Na Ztraceném u Ptačího potoka přitom od minulého týdne pokračuje kácení kůrovcových smrků. Dřevorubci se neobejdou bez policejní asistence, protože kácení se každý den snaží zabránit desítky aktivistů.

Foto: Ludvík Hradilek

Federace Europarc připomíná, že Šumava spolu s Bavorským lesem získala v roce 2009 certifikát mezinárodní spolupráce jako vyvrcholení několikaletého společného úsilí. 

"Šumava je proslulá svojí snahou o ochranu evropské divočiny, založenou na důkladném vědeckém výzkumu a spolupráci s partnery a sousedícími zeměmi s cílem dosáhnout zdravého prostředí pro přírodu i lidi," uvedl Eroparc.

"Proto se značným zájmem upírá nyní federace Europarc pozornost na určité změny v politice a praxi na Šumavě. Zdá se nám, že tyto změny ohrožují základy předcházející pracně dosažené dlouhodobé shody a mohly by nabourat integritu Národního parku Šumava, svěřeného lidmi v České republice do rukou  Správy národního parku," upozorňuje sdružení.

Proto vyzvalo k okamžitému zastavení těchto aktivit.

"Chtěli bychom od české vlády a Správy Národního parku Šumava slyšet ujištění, že bez jakýchkoli odkladů začne nový dialog s cílem najít nový způsob péče o chráněnou přírodu a krajinu Šumavy, který bude v souladu se základními principy národního parku," uvedla federace, která nabídla jako pomoc tým nezávislých expertů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zimola bude v krajských volbách kandidovat v dresu ČSSD, uvedl Hamáček. Jeho projekt Změna 2020 není konkurencí, ale platformou k přilákání osobností.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy