Praha - Poslanci a senátoři by ve druhém kole prezidentských voleb zvolili Miloše Zemana. Ukázala to anekta, kterou provedlo Aktuálně.cz mezi zákonodárci.
Na výzvu deníku zapojit se do virtuální prezidentské volby reagovalo - a o jméno svého favorita se nakonec podělilo - 122 poslanců a 43 senátorů.
Celkový výsledek za obě komory Parlamentu byl - s rozdílem 5,5 % - více nakloněn Miloši Zemanovi.
Jen pro připomenutí - po prvním kole volby, v níž poprvé v české historii rozhodují přímo občané, činil rozdíl mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem pouhé necelé procento (0,81 %).
Schwarzenbergův mírný náskok, se kterým podle průzkumu zvítězil v Poslanecké sněmovně, Zeman s přehledem smazal výrazně vyšší podporou, které se těší u senátorů.
Trochu to tak připomíná situaci z roku 2008, kdy Václav Klaus při hlasování ve Španělském sále Pražského hradu první dvě kola u senátorů vyhrál, zatímco u poslanců byl úspěšnější jeho protikandidát Jan Švejnar.
Ve třetím kole však Švejnar tuto převahu ztratil a prezidentem se podruhé stal právě odcházející Klaus.
V tomto případě by však situace přeci jen byla trochu jiná, alespoň podle indicií, které z průzkumu vyplývají.
"Nevěrná" ODS?
Schwarzenberg totiž sice ve sněmovně vyhrál o sedm hlasů, nicméně velké množství zákonodárců neodpovědělo (jak už vyplývá z velikosti vzorku) a třeba v případě ODS se našlo také poměrně dost lidí, kteří navzdory deklarované stranické podpoře Karlu Schwarzenbergovi nechtěli jméno svého kandidáta říct.
"Při této volbě nikoho nezastupuji, můj hlas je jenom můj. Užívám si té výjimečné možnosti," komentoval to jeden z členů ODS.
Naopak velmi otevření byli poslanci z klubu TOP 09 - STAN.
"Zcela určitě a veřejně volím Karla," reagovala například Renáta Witoszová a její odpověď dobře ilustruje reakce mnohých jejích spolustraníků.
"Já volím demokracii a rozvahu a návrat mezi plnohodnotné země Evropy, volím Karla a volil bych ho, i kdybych byl chudý jak kostelní myš! Mamánka už jsme měli a hulváta a ochlastu na Hradě nechci," doplňuje ji spolustraník Martin Gregora.
S tím úzce souvisí i další věc, vyplývající z průzkumu, a tou je úroveň stranické disciplíny, která - zejména kvůli zástupcům ODS - vyznívá trochu lépe pro levicové strany.
Protože zatímco mezi sociálními demokraty se objevil jeden poslanec, který svůj hlas dá Karlu Schwarzenbergovi, mezi komunisty žádný takový "rebel" podle našich výsledků není.
To samé lze tvrdit také o poslancích z klubu TOP 09 a Starostů, kteří za předsedou "TOPky" pevně stojí.
Hůře je na tom zmiňovaná koaliční ODS, kde přesvědčení o volbě Schwarzenberga již tak pevné není; vyplývá to jak z největšího výskytu Zemanových voličů, tak také z reakcí některých oslovených poslanců a poslankyň.
Co se ostatních stran týče, tak u poslanců Věcí veřejných lze jen velmi obtížně hledat favorita, vzhledem k jejich názorové roztříštěnosti; to je naopak poměrně jednoduché v případě zákonodárců sdružených kolem strany LIDEM, kde výrazně dominuje Karel Schwarzenberg.
"Říkám to jasně a veřejně - budu volit Miloše Zemana," reaguje naproti tomu nezařazený poslanec Jiří Paroubek (LEV 21).
Vyprofilovaný Senát
"Čest" největší pravicové strany vylepšují její senátoři spolu se svými lidově-demokratickými kolegy. Nicméně i zde se výjimka najde, což zase nelze říct o levicových senátorech, kteří se průzkumu účastnili.
Onou výjimkou je jihočeský Tomáš Jirsa, který už však svoji volbu odporující stranické linii dříve veřejně avizoval v médiích - podle jeho dřívějších komentářů je tak důvodem podpory Miloše Zemana jeho přístup k obhospodařování šumavských lesů.
Jak již bylo řečeno, oslovení sociálně demokratičtí senátoři budou volit, prakticky bez výjimky, podle stranického doporučení.
"Čtvrté místo Jirky Dienstbiera mně nedává jinou možnost, pokud nechci na Hradě Schwarzenberga - a to nechci - než aktivně volit Zemana. Tak, jak doporučila ČSSD," okomentoval svou volbu Zdeněk Škromach.
Přímá volba? Divadlo...
Mezi zákonodárci se však našli i tací, kteří z různých důvodů volit nepůjdou. "Já jsem proti přímé volbě, takže se tohoto divadla nezúčastním," nechal se slyšet jeden ze senátorů.
Většina jeho kolegů však k volbám půjde - a ti, kteří nejsou "zatíženi" stranickými doporučeními, musí mnohdy řešit složitá dilemata, jako například senátor Miroslav Krejča.
Ten byl totiž jedním z těch, kteří dali Zemanovi svou nominaci - ve druhém kole však bude, podle svých slov, volit Karla Schwarzenberga.
"I když jsem jedním ze senátorů, kteří dali na začátku volební prezidentské kampaně nominaci právě Miloši Zemanovi, zklamání z některých jeho postojů mě přivedlo k tomu, že svůj hlas v druhém kole dám spíše Karlu Schwarzenbergovi. Není to rozhodnutí lehké, ale tak to prostě chodí. Jednomu z nich jsem dal nominaci, tomu druhému pak dám svůj hlas. Těžká volba," tvrdí Krejča.
Když se tedy vezme v úvahu poměr sil v obou komorách Parlamentu spolu s ochotou členů jednotlivých stran dodržovat stranické doporučení, lze si udělat poměrně jasnou představu o tom, kdo by se v případě nepřímé volby stal Klausovým nástupcem.