Expert: Starý Zeman je zpět, boduje i díky podpásovkám

Tereza Šídlová
18. 1. 2013 12:20
Schwarzenberg byl podle odborníka na komunikaci z Univerzity Karlovy příliš pasivní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První finálový televizní duel má podle Tomáše Trampoty, ředitele Institutu komunikačních studií a žurnalistiky z Univerzity Karlovy, jednoznačného vítěze: Miloše Zemana.

Favorit prvního kola prezidentské volby totiž prý dokázal lépe ovládnout prostor na obrazovce. Karel Schwarzenberg podle něj sice působil nonšalantně, ale trochu ospale.

„Když se v různých výzkumech ptáme diváků politických talkshow, tak si často nepamatují, kdo co říkal, ale pamatují si, kdo jak dlouho mluvil a jak u toho působil," vysvětluje Trampota.

Podle něj si ale k triumfu v debatě České televize Zeman pomohl neférovou taktikou, kterou expert nazval „hospodskými podpáskovkami".

„Když se podívám na rétorickou strategii Miloše Zemana, tak se nám vrátil starý známý Zeman, tedy s agresivní rétorikou, která nemá daleko k vulgárním výrazům, jen aby populisticky zaujal," uvedl také.

Aktuálně.cz: Jak hodnotíte čtvrteční prezidentskou debatu a komunikační strategii obou kandidátů?

Nebylo úplně ideální, že už v první diskusi ČT nezvolila odměřování času. Myslím si, že mělo dojít k nastavení časového limitu, aby to bylo prostorově vyvážené.

A.cz: Nebylo to podle vás vyvážené? Kdo si urval víc prostoru?

Prostorově to nebylo vyvážené. Právě kvůli komunikačním strategiím obou kandidátů. Když se podívám na rétorickou strategii Miloše Zemana, tak se nám vrátil starý známý Zeman, tedy s agresivní rétorikou, která nemá daleko k vulgárním výrazům, aby populisticky zaujal. To slovo na d (debil - poznámka redakce) tam padlo několikrát. Což podle mě do veřejného diskurzu z úst politika nepatří, protože se tím legitimizuje takto se vyjadřovat mezi lidmi. Zarmoutily mě i populistické vulgarismy, myslím, že by se prezidentský kandidát takto vyjadřovat neměl. Velice často pan Zeman volí strategii „toto já neříkám, a přitom to řeknu".

Prohlédněte si fotogalerii z debaty:

Schwarzenberg? Pasivní

A.cz: Máte na mysli volbu témat, která jsou spíš emotivní než racionální, například vytahování otázky sudetských Němců? Miloš Zeman také často uváděl své výpady větou, že to nemá být útok, jen přátelské rýpnutí, ale pak stejně v podstatě zaútočí.

Tuto strategii bych nazval hospodskými podpásovkami. Buď něco řeknu, nebo to neřeknu. Všichni víme, že jsou různé narativní strategie, jak to obejít: ,včera se mi zdálo', ,měl jsem takový sen' a nějakým způsobem to do veřejné diskuse dostanu. Vnímám to jako podpásovou hru.

A.cz: Jak hodnotíte Karla Schwarzenberga?

Tam bych negativně vnímal - a omlouvám se, že využiju stereotyp, který se objevuje - jeho ospalost. Byl až příliš pasivní, samozřejmě pozitivní je nonšalance a že se nenechá strhnout k jednoduchým výměnám. Na druhou stranu bych předpokládal, že prezidentský kandidát bude razantnější a že bude razantněji usilovat o prostor, který vyplní svou promluvou.

A.cz:  Pan Schwarzenberg v podstatě nevnášel svá témata, to máte na mysli?

Vnímal jsem ho velmi pasivně. Nemyslím si, že by měl být útočnější, ale měl by být razantnější, zejména z hlediska toho, kolik času mluví. Velké televizní debaty jsou především o ovládnutí času a prostoru. Když se v různých výzkumech ptáme diváků politických talkshow, tak si často nepamatují, kdo co říkal, ale pamatují si, kdo jak dlouho mluvil a jak působil.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Když sečtete klady a zápory ve vystupování, kdo je podle vás vítězem debaty?

Pro rozhodnuté voliče bude vítězem jejich kandidát, ale hraje se v podstatě o voliče, kteří nejsou zcela pevní v kramflecích. V politologii se tomu říká last moment swing, tedy změna na poslední chvíli. Pokud bych to měl zprůměrovat, tak vítězem byl jednoznačně pan Zeman kvůli ovládnutí prostoru, aktivnějším přístupem, vnášením témat, otázek, byla to spíš debata pana Zemana.

A.cz: Oba kandidáti si zakládají na tom, že jsou autentičtí, ale viděl jste na jejich projevu práci expertů na politickou komunikaci? Kdo měl lepší trénink?

Z tohoto hlediska mě tato debata spíše zklamala. Oba kandidáti jsou vzhledem k jejich věku natolik vyzrálé osobnosti, že je těžké pro spin doktory a imagemakery s nimi pracovat, trénovat je, vychýlit někam jinam, než jací jsou. Oba jsou autentičtí. Pan Zeman byl lépe připravený z hlediska kontroverzních témat, a jaká témata vnášet, aby vytvořil negativní obraz protistrany.

 

Právě se děje

Další zprávy