Zmizel mi mobil, "vtipkoval" Kohák o Romech. Nova se za jeho slova omlouvá

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
6. 6. 2016 14:22
Televize Nova se v pondělí omluvila za slova herce a baviče Jakuba Koháka, který v sobotním pořadu Tvoje tvář má známý hlas po vystoupení napodobujícím romskou zpěvačku Věru Bílou prohlásil, ze mu "během vystoupení zmizel telefon". Samotný Kohák se k omluvě nepřidal a tvrdí, že se hledá problém tam, kde není.
Zmizel mi telefon, pokusil se Jakub Kohák o "žert" v narážce na  vystoupení romské zpěvačky
Zmizel mi telefon, pokusil se Jakub Kohák o "žert" v narážce na vystoupení romské zpěvačky | Foto: DVTV

Praha - Oblíbený bavič Jakub Kohák v sobotním pořadu TV Nova Tvoje tvář má známý hlas nevybíravě žertoval o Romech. Po vystoupení herečky Ivany Chýlkové, která se vydávala za uznávanou romskou zpěvačku Věru Bílou, Kohák prohlásil, že mu během jejího vystoupení zmizel mobil. Sám Kohák v tom problém nevidí, televize se ústy své mluvčí omlouvá, pokud vystoupení někoho urazilo nebo zesměšnilo.

Herci se v pořadu převlékají za tuzemské i zahraniční zpěváky, jejichž hity také zpívají. Největších ovací se v sobotu dočkala právě Chýlková alias Bílá, kterou doprovázela skupina tanečníků.

"Bylo to naprosto úžasné, nádherné číslo," začal hodnocení poroty zpěvák Matěj Ruppert, v jehož duchu mluvili i další porotci, například zpěvák Janek Ledecký. Následně si vzal slovo Jakub Kohák a jeho slova soudě dle jejich výrazů zaskočila jak Ledeckého, tak další porotce. "Vystoupení to bylo krásné, sice mně během něho zmizel telefon, ale on byl stejně starý, já si koupím jiný," prohlásil Kohák a na konci pořadu ještě dodal: "Nejen, že mi zmizel telefon, ale kluci z techniky mi říkali, že i poklice z auta, takže Věro Bílá, vraťte mi to potom, jako.“

Proč zareagoval zrovna rasistickým "vtipem", který posiluje stereotypy o Romech, Kohák nevysvětlil. Své vystoupení nechtěl komentovat, telefon nebral a na dotazy nakonec zareagoval v SMS. "Dík za přízeň, chápu, že musíte vykazovat nějakou činnost a psát a psát, ale nehledal bych problém tam, kde není," napsal Aktuálně.cz Kohák.

Nechtěl nikoho urazit ani zesměšnit, tvrdí televize

Mluvčí TV Nova Anna Suchá Koháka hájila, ale nakonec přidala i omluvu. "Jakub Kohák je mistr v glosování a je proslulý svým ostrým a přímočarým humorem," tvrdí Suchá. "Jeho komentář vystoupení Ivany Chýlkové ale rozhodně neměl za cíl nikoho urazit ani zesměšnit. Pokud se tak stalo, velmi se omlouváme," dodala. Bez odpovědi nechala otázku, jestli tvůrci pořadu nezvažovali vystřihnutí Kohákova komentáře nebo zda Nova ponechá komentář v záznamu na internetu. 

Podle ředitelky Muzea romské kultury v Brně Jany Horváthové je podobně nekorektní humor opět v módě a je obtížné se proti němu stavět. "Zdá se mi, že je ve společnosti stále menší citlivost vůči romské menšině. Cítím to na řadě věcí, bohužel velmi klesl i zájem o pozitivní zprávy o Romech," míní ředitelka.

Samotné vystoupení Koháka zapadá podle ní do celkové atmosféry. "Věřím, že to nemyslel zle, ale pokud by to byl člověk na nějaké úrovni, nedopustí se toho, protože tím jen prohlubuje už tak dobře vžitý stereotyp. Mě v dětství podobně vtípky a narážky na „Cigány“ děsily a byl to jeden z důvodů, proč jsem před dětmi svůj původ tajila, což nevěděli ani mí rodiče. Chápu, že Nova jako komerční televize se bude chovat spíše v populistických intencích a bude preferovat to, co lidi chtějí slyšet,," podotkla Horváthová.  

Věra Bílá patřila v minulosti k nejuznávanějším zpěvačkám, společně se skupinou Kale se dočkala mnoha ovací v Česku i v zahraničí, a to zejména ve Francii, kde vyšla i řada pochvalných recenzí. V osobním životě se potýkala a potýká s různými problémy, zůstala takřka sama, protože její přítel i adoptovaný syn zemřeli.

V Česku umí televizní zábavu dělat hrozně málo lidí, pořady často vypadají lacině a dělají se bez hlubší snahy formátu porozumět, říká Luděk Staněk. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy