Režisér Kohák: Krakonoš mohl skončit i hůř, třeba v pornu. Kadibudku jsme zvažovali, ale zůstala

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 5. 2016 16:11
Nikdy jsme nechtěli zesměšňovat Krakonoše, říká Jakub Kohák, který režíroval reklamní spot telefonního operátora Vodafone na téma Návštěvníci. V něm vystupuje i postava Krakonoše ze známého večerníčku. Vodafone má za uvedený spot zaplatit autorům večerníčku odškodné 600 tisíc korun. Tvůrci reklamy totiž podle soudu na původní pohádce parazitovali. Sám Kohák přitom přiznává, že o sporné části spotu, kdy Krakonoš utíká na kadibudku, hodně diskutovali.
Jakub Kohák
Jakub Kohák | Foto: DVTV

Režíroval jste reklamu Vodafonu, v níž vystupuje Krakonoš. Kdo ji vymyslel? Podílel jste se nějak na té podobě?

Autorem námětu je vždy reklamní agentura. Já jako režisér se k tomu dostanu, až to schválí jak agentura, tak klient.

Kontroverzní reklama Vodafone s Krakonošem.
Kontroverzní reklama Vodafone s Krakonošem. | Video: Vodafone CZ

Autoři Krkonošských pohádek tvrdí, že jste si vypůjčili jejich Krakonoše a dehonestujete ho v té reklamě.

Mně to přišlo zábavné, rozhodně ne špatné. Rozhodně mi nepřišlo, že to Krakonoše dehonestovalo.

Ale autoři původního večerníčku jsou o tom přesvědčeni, když podali žalobu a v ní uvádějí, že "reklamní kampaň byla velmi pokleslé úrovně". To prý dokládají dějové prvky, jako například flirt Krakonoše s mladou členkou Návštěvníků a následný úprk Krakonoše s voláním "Běžím poslechnout volání přírody" na kadibudku.

To je výborný, to je přece nádherné, že se takovou věcí zabývá soud. Já si myslím, že v tak špatném světě nežijeme, když máme čas a možnost se soudit o takové věci. Já jsem s tím vlastně spokojený. To prokazuje, že v nás stále zůstává trošku těch dětí. A co je lepší zpráva než toto zjištění?

No ale soud konstatoval, že mají pravdu...

Já nechci mluvit do práce soudu. My jsme to dělali s čistým svědomím, nechtěli jsme poškodit ani pana Krakonoše, ani tvůrce té krásné pohádky, ke které máme všichni respekt. A máme ji rádi. Prostě jenom jsme ji zmínili. A Krakonoše hrál pan Karel Heřmánek, obrovská persona, která by ani nedopustila, abychom ho dehonestovali. Ten by nám všem dal, jéje.

Nicméně podle soudu toto "zlehčování" posouvá Krakonoše na "tu nejnižší úroveň".

Nejnižší úroveň? Neblázněte. Nejnižší úroveň, to by bylo ještě mnohem níž, hodně se dá sestupovat. To byste se divil, kde by se mohl ocitnout Krakonoš...

Kde?

Mohl byste vidět porno s Krakonošem, to je ještě horší. Nejnižší úrovně jsme zdaleka nedosáhli.

Vím, že autorem je reklamní agentura. Ale režisér má možnost scénář ještě upravit, dát tomu jiné vyznění. Jak to bylo třeba s replikou "Běžím poslechnout volání přírody" a následným úprkem na kadibudku?

O tom se velmi diskutovalo.

To bylo ve scénáři, nebo jste to tam dal vy?

To jsem tam nedal. 

Proč se o tom diskutovalo?

Jestli je to vhodné, nebo ne. Nakonec se odhlasovalo, že se to natočí a že se pak rozhodneme definitivně ve střižně. Ale jak to přesně bylo, to už vám nepovím, to už jsou tři roky.

Ale základ je, že nikdo nechtěl pana Krakonoše ukázat ve špatném světle. A nevím, jestli to víte, ale to je fiktivní postava... Jak tedy můžeme dehonestovat někoho, kdo nebyl? Proto mám radost, že se tím lidi zabývají, to je přece nádherný.

 

Právě se děje

Další zprávy