Režisér Kohák: Krakonoš mohl skončit i hůř, třeba v pornu. Kadibudku jsme zvažovali, ale zůstala

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 5. 2016 16:11
Nikdy jsme nechtěli zesměšňovat Krakonoše, říká Jakub Kohák, který režíroval reklamní spot telefonního operátora Vodafone na téma Návštěvníci. V něm vystupuje i postava Krakonoše ze známého večerníčku. Vodafone má za uvedený spot zaplatit autorům večerníčku odškodné 600 tisíc korun. Tvůrci reklamy totiž podle soudu na původní pohádce parazitovali. Sám Kohák přitom přiznává, že o sporné části spotu, kdy Krakonoš utíká na kadibudku, hodně diskutovali.
Jakub Kohák
Jakub Kohák | Foto: DVTV

Režíroval jste reklamu Vodafonu, v níž vystupuje Krakonoš. Kdo ji vymyslel? Podílel jste se nějak na té podobě?

Autorem námětu je vždy reklamní agentura. Já jako režisér se k tomu dostanu, až to schválí jak agentura, tak klient.

Kontroverzní reklama Vodafone s Krakonošem.
Kontroverzní reklama Vodafone s Krakonošem. | Video: Vodafone CZ

Autoři Krkonošských pohádek tvrdí, že jste si vypůjčili jejich Krakonoše a dehonestujete ho v té reklamě.

Mně to přišlo zábavné, rozhodně ne špatné. Rozhodně mi nepřišlo, že to Krakonoše dehonestovalo.

Ale autoři původního večerníčku jsou o tom přesvědčeni, když podali žalobu a v ní uvádějí, že "reklamní kampaň byla velmi pokleslé úrovně". To prý dokládají dějové prvky, jako například flirt Krakonoše s mladou členkou Návštěvníků a následný úprk Krakonoše s voláním "Běžím poslechnout volání přírody" na kadibudku.

To je výborný, to je přece nádherné, že se takovou věcí zabývá soud. Já si myslím, že v tak špatném světě nežijeme, když máme čas a možnost se soudit o takové věci. Já jsem s tím vlastně spokojený. To prokazuje, že v nás stále zůstává trošku těch dětí. A co je lepší zpráva než toto zjištění?

No ale soud konstatoval, že mají pravdu...

Já nechci mluvit do práce soudu. My jsme to dělali s čistým svědomím, nechtěli jsme poškodit ani pana Krakonoše, ani tvůrce té krásné pohádky, ke které máme všichni respekt. A máme ji rádi. Prostě jenom jsme ji zmínili. A Krakonoše hrál pan Karel Heřmánek, obrovská persona, která by ani nedopustila, abychom ho dehonestovali. Ten by nám všem dal, jéje.

Nicméně podle soudu toto "zlehčování" posouvá Krakonoše na "tu nejnižší úroveň".

Nejnižší úroveň? Neblázněte. Nejnižší úroveň, to by bylo ještě mnohem níž, hodně se dá sestupovat. To byste se divil, kde by se mohl ocitnout Krakonoš...

Kde?

Mohl byste vidět porno s Krakonošem, to je ještě horší. Nejnižší úrovně jsme zdaleka nedosáhli.

Vím, že autorem je reklamní agentura. Ale režisér má možnost scénář ještě upravit, dát tomu jiné vyznění. Jak to bylo třeba s replikou "Běžím poslechnout volání přírody" a následným úprkem na kadibudku?

O tom se velmi diskutovalo.

To bylo ve scénáři, nebo jste to tam dal vy?

To jsem tam nedal. 

Proč se o tom diskutovalo?

Jestli je to vhodné, nebo ne. Nakonec se odhlasovalo, že se to natočí a že se pak rozhodneme definitivně ve střižně. Ale jak to přesně bylo, to už vám nepovím, to už jsou tři roky.

Ale základ je, že nikdo nechtěl pana Krakonoše ukázat ve špatném světle. A nevím, jestli to víte, ale to je fiktivní postava... Jak tedy můžeme dehonestovat někoho, kdo nebyl? Proto mám radost, že se tím lidi zabývají, to je přece nádherný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy