Bělobrádek: Koalice, nebo každý sám. Lidovci jednali se Starosty, děsí je nízká podpora voličů

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
12. 7. 2017 18:00
Koalice lidovců a Starostů se ve středu ráno sešla, aby řešila potíže s nízkými preferencemi. Politici mluvili i o možnosti, že formát spolupráce zcela změní. Některé zástupce KDU-ČSL totiž znervózňuje nízká obliba u voličů, kvůli které by na podzim mohli přijít o mandáty v Poslanecké sněmovně. Jednou variantou je udržet koalici, druhou ukončení spolupráce a jako třetí verzi projednávali i nahrazení koalice kandidátkami KDU-ČSL s podporou STAN. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce července. V půlce srpna totiž vyprší termín pro odevzdání kandidátek.
Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.
Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - "Koalice, nebo každý sám" vzkázal na Twitteru předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Příspěvek publikoval krátce po tom, co středeční ranní schůzka jeho KDU-ČSL s hnutím Starostové a nezávislí nedopadla tak, jak někteří jeho straničtí kolegové doufali.

Zástupci obou stran se sešli kvůli potížím s nízkými předvolebními preferencemi. Kromě jiného hovořili o tom, zda mají vystoupit z koalice a jít do voleb sice dohromady, ale v méně riskantní podobě partnerství. Tím by byla společná kandidátka KDU-ČSL s podporou Starostů. Rozdíl spočívá v tom, že koalice potřebuje pro vstup do sněmovny 10 % platných hlasů, zatímco samostatné kandidátce s podporou stačí obvyklých pět procent.

Přestože by se tak obavy lidovců z desetiprocentního limitu zmírnily, Starostové trvají na riskantnější variantě koalice. Stvrdili to jednak na schůzce vedení hnutí s regiony v úterý večer, i na středečním setkání se špičkami KDU-ČSL. Koalice s lidovci tak nadále trvá.

"Závěr neformálního setkání starostů byl: Ano, chceme koalici a nevidíme důvod, proč ji opouštět," potvrdil lídr koaliční kandidátky v Libereckém kraji poslanec Jan Farský.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce července. V půlce srpna totiž vyprší termín pro odevzdání kandidátek. "Intenzivní komunikace probíhá, a jak já to vnímám, je zájem spolupracovat a ladí se forma. Je ještě měsíc čas, než se podají kandidátky. K jednáním je tu tedy prostor. Debatuje se i o optimální formě spolupráce," zdůraznil místopředseda KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman.

Koalice, nebo každý sám

"Debata se vede půl roku. Naše orgány rozhodly o koalici. Varianta STAN na naši kandidátku byla a je pro STAN nepřijatelná, tudíž vyloučená," zareagoval na dotazy Pavel Bělobrádek. "Buď koalici, nebo každý sám," uvedl šéf lidovců ke stejnému tématu na sociální síti Twitter a později doplnil, že koaliční smlouva zůstává platná. 

Koalici strany definitivně odhlasovaly v květnu, jejich spolupráce je tedy teprve pár týdnů stará. Sečtené preference křesťanských demokratů a Starostů se zatím pohybovaly na úrovni osmi či devíti procent. Takový výsledek by v říjnových parlamentních volbách oba partnery vyřadil se sněmovny.

Ještě před několika týdny přitom Bělobrádek říkal, že je podporuje dvanáct až třináct procent lidí a že skutečný výsledek bude ještě vyšší. Jenže nyní jim interní výzkumy ukazují, že třetina možných voličů koalice se uskupení zdráhá podpořit s obavou, aby jejich hlas nepropadl.

Lidovci sami by přitom nejspíše bez obtíží poslanecké mandáty obhájili, ale samotný STAN má preference pouze kolem jednoho až dvou procent. Na dosud neformálních setkáních se vedení lidovců a Starostů bavilo o tom, že mají v zásadě tři možnosti.

Jednou variantou je udržet koalici, druhou ukončení spolupráce a jako třetí verzi projednávali nahrazení koalice kandidátkami KDU-ČSL s podporou STAN. Předseda Starostů Petr Gazdík se hodlá v následujících čtrnácti dnech setkat se svými kolegy v regionech a bude s nimi diskutovat o preferencích a postupech, jak je zvýšit. Bude u nich také zjišťovat, co si myslí o zmíněných variantách spolupráce.

Farský: Řešíme jen předvolební průzkumy, zapomínáme na kampaň

Podle Farského by ale obavy mít neměli ani lidovci, ani Starostové. "Starostové přinesou hlasy, až když lidé jejich jména uvidí na kandidátkách," upozornil poslanec. Podle něj s kolegy zapomněli na kampaň, takže nestihli voliče zaujmout.

"Měsíc neřešíme nic jiného než předvolební průzkumy, a tak trochu jsme zapomněli dát lidem vědět, proč by nás měli volit a podpořit. Proto považuji osmiprocentní preference ještě za skvělé, a z té desetiprocentní hranice nemám vůbec strach," důvěřuje koalici Farský.

Pokud by se šéfové strany a hnutí přece jen nakonec rozhodli změnit formát spolupráce z koalice na méně riskantní společné kandidátky, zůstala by kampaň ve stejné podobě jako nyní. Uskupení totiž už má nové logo i videospot. V rámci předkampaně také vyvěsili zhruba 150 billboardů převážně s tvářemi Bělobrádka a Gazdíka a chystají i společné volební noviny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy