reklama
 
 

Eurovolby skončily patem, výběr eurokomisaře se zkomplikoval

26. 5. 2014 9:00
Dvě nejsilnější vládní strany získaly po čtyřech mandátech, do výběru eurokomisaře chce promluvit TOP 09, naděje si dělají i posilnění lidovci.

Praha – Česko zná jména jedenadvaceti nových europoslanců, nečekaný pat tří nejsilnějších stran ovšem zkomplikoval vyjednávání o fakticky nejdůležitějším postu v EU – novém eurokomisaři.

Toho musí navrhnout vláda, dvě nejsilnější koaliční strany se však na jménu zatím nedokázaly dohodnout. Rozsoudit je měly právě eurovolby.

Výzkumy prorokovaly prvenství hnutí ANO a očekávalo se také, že posílí Babišův kandidát na post eurokomisaře, kterým je Pavel Telička. A ačkoli se Babiš nakonec stal faktickým vítězem evropských voleb, se stejným počtem mandátů jako ČSSD a TOP 09 si nezpochybnitelný nárok na eurokomisaře dělat nemůže.

Ministr financí těsně po vyhlášení výsledků navrhl, aby se všichni kandidáti na tento post střetli ve veřejných debatách. "Měli by absolvovat debatu v angličtině před celým národem,“ navrhl Babiš zcela neobvyklý způsob, jak eurokomisaře vybírat.

ANO i ČSSD trvají na svém

Pokud by se vítězný kandidát vybíral politicky v rámci koalice, měla by ČSSD dle Babiše "uznat, že pan Telička je nejlepším kandidátem."

Premiér Bohuslav Sobotka ovšem po nepříliš přesvědčivém vítězství ANO ustupovat nehodlá. "Máme vlastního kandidáta Pavla Mertlíka a toho budeme prosazovat," trvá na svém Sobotka, jehož strana skončila až jako třetí.

V pořadí druhá TOP 09 již také vzkázala, že do výběru hodlá promluvit. "Respektujeme, že právo jmenovat eurokomisaře má vláda, my jsme opoziční strana. Ale předpokládáme, že vláda bude mít dost rozumu a odpovědnosti, aby s námi to jméno konzultovala,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Andrej Babiš ostatně těsně před vyhlášením výsledků připustil, že volby by mohla vyhrát právě TOP 09, a jako možného eurokomisaře pochválil jejího lídra Luďka Niedermayera.

Ten však deníku Aktuálně.cz sdělil, že by funkci eurokomisaře nepřijal a chce se soustředit na práci v europarlamentu. Premiér už z Lidového domu vzkázal, že je ochoten s opozicí o obsazení postu jednat.

Zcela ze hry navíc nejsou ani lidovci. KDU-ČSL sice za nejsilnějšími stranami o jeden mandát zaostala, na rozdíl od sociálních demokratů ovšem od minulých voleb posílila. Jejich kandidátce Zuzaně Roithové navíc podle průzkumu pro Českou televizi fandí 22 procent Čechů. Mertlíka chce pouhých 13 procent a nejlépe si vede Telička s 35 procenty.

Telička: Teprve se o tom budeme bavit

Nepřehlednou situaci neusnadňují ani sami možní kandidáti – Telička ani po vyhlášení výsledků neřekl jasné slovo, zda by funkci přijal. "Řekl jsem, že abych o tom vůbec uvažoval, musel bych dostat mandát od voličů. Ten mandát jsem dostal, ale to neznamená, že aspiruji na nějakou funkci. Pokud mě hnutí osloví, tak se o tom budeme bavit,“ řekl čerstvý europoslanec.

Díky malému rozdílu mezi hnutím ANO a ČSSD se nedá očekávat ani změna pozic v národní vládě. "Máme koaliční smlouvu, máme dohodnutý program, který se plní. Pevně věřím, že koalice bude fungovat celé volební období a že splníme, co jsme občanům slíbili. To znamená mimo jiné i stabilní vládu," řekl k tomu Sobotka.

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama