Česko chce eurokomisaře pro dopravu, průmysl nebo výzkum

ČTK ČTK
20. 6. 2014 16:40
Uvažuje také o vnitřním trhu nebo energetice, i když především u první z těchto oblastí existuje pochybnost, jestli by se ji Česku podařilo získat.
Sídlo Evropské komise
Sídlo Evropské komise | Foto: Naďa Straková

Praha - Česko by pro svého příštího eurokomisaře rádo získalo oblast dopravy, průmyslu a podnikání nebo výzkumu a inovací.

Uvažuje také o vnitřním trhu nebo energetice, i když především u první z těchto oblastí existuje pochybnost, jestli by se ji Česku podařilo získat, uvedly zdroje obeznámené s koaličním jednáním. Vládní strany by podle nich měly českého kandidáta do komise vybrat do dvou týdnů.

Již na konci příštího týdne se v Bruselu sejdou premiéři a prezidenti zemí EU a je dobře možné, že se i přes dosavadní odpor Londýna a Budapešti shodnou na podpoře kandidáta evropských lidovců a lucemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera na šéfa Evropské komise.

Mertlík, Telička ani Roithová

Toho by pak již v polovině července mohl zvolit europarlament. V té době už by mělo mít i Česko jasno.

Pravděpodobně přitom vybere jednoho kandidáta a pro něj jednu až tři preferované oblasti. Konkrétně se k nim zatím koaliční činitelé oficiálně nevyjádřili, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale již dříve uvedl, že ve hře je zhruba pět ekonomicky zaměřených kompetencí.

Trojice koaličních stran zatím navrhovala rozdílné kandidáty na eurokomisaře - ČSSD bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličku a lidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Podle některých zdrojů blízkých vyjednávání se ale už víceméně počítá s tím, že se eurokomisařem nestane nikdo z nich. Už příští středu by tak koaliční rada mohla jednat i o dalších jménech.

Česká republika má podle Sobotky zájem na rychlé unijní dohodě na novém šéfovi Komise, a je proto připravena podpořit kandidáta evropských lidovců Junckera. 

O prioritách příští Komise bude ministerský předseda v sobotu jednat v Paříži s tamním socialistickým prezidentem Françoisem Hollandem a levicovými šéfy vlád Rakouska, Slovenska, Belgie, Dánska, Itálie a Rumunska.

Šéfa Komise volí europarlament nadpoloviční většinou na základě návrhu premiérů a prezidentů států EU, kteří rozhodují většinou kvalifikovanou a s "přihlédnutím k výsledkům voleb".

 

Právě se děje

Další zprávy