Klinika za dvě miliardy? Vláda dál váhá

Tomáš Fránek
22. 12. 2005 9:08
Brno/Praha Dvoumiliardový projekt Centra klinické medicíny v Brně znovu vláda neprojednala, navíc se kvůli němu do ostrých sporů dostali odborníci.
Foto: Aktuálně.cz

Centrum klinické medicíny je společný výzkumný a lékařský projekt brněnské Nemocnice U svaté Anny a jedné z nejprestižnějších nemocnic na světě, americké kliniky Mayo.

Mluvčí vlády Lucie Orgoníková deníku Aktuálně.cz řekla, že  ministerský předseda Jiří Paroubek chce ještě v návrhu na podporu výstavby centra vyjasnit některé otázky, a proto zatím nechtěl, aby vláda projekt projednávala. "Vrátí se k němu v novém roce," uvedla Orgoníková.

Znamená váhání konec?

Organizátorům projektu premiérovo váhání vadí a tvrdí, že by z chystané akce mohlo nakonec sejít. Definitivně ale konec neoznámili. "O spolupráci s klinikou Mayo  je ve světě veliký zájem. Při současnem tempu výzkumu a vývoje je proto velmi pravděpodobné, že se bude po 1.lednu 2006 orientovat na spolupráci s jinými zeměmi, než je Česko," uvedl šéf celého projektu lékař Tomáš Kára.

Projekt v připomínkovém řízení již podpořila většina ministerstev i agentura CzechInvest, proti bylo především ministerstvo školství. Celý lékařský a výzkumný projekt má stát celkem dvě miliardy korun. Jeden a půl miliardy by měl poskytnout stát ze svého rozpočtu, 500 milionů mají sehnat nemocnice, města, kraj a sponzoři.

Část expertů nesouhlasí

Centrum klinického výzkumu se v případě svého vzniku bude zabývat výzkumem nemocí srdce a oběhového systému, neurologických chorob a rakoviny. A také vyvíjet nové lékařské metody, léky i přístroje.

Právě kvůli této části programu kritizují projekt někteří odborníci. Ředitel brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Jan Černý, jehož pracoviště se má stát součástí nově budovaného projektu, tvrdí, že nové centrum bude testovat nové výrobky na lidech.

Podle Černého, který svoje názory zveřejnil v Hospodářských novinách, se mají na pacientech zkoušet nové typy srdečních chlopní a ostatních výrobků vyvíjených americkými koncerny, které jsou strategickými partnery nového centra.

"Je jasné, že tyto nové typy zdravotnického materiálu nebudou mít schválení amerického Úřadu pro kontrolu léčiv a potravin, jinak by je nepotřebovali zkoušet na našich pacientech," uvedl Černý. Svoje námitky proti budování nových kapacit vyslovili také odborníci z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Vše podle norem?

Kára ale tvrdí, že všechny výzkumné i lékařské programy centra budou upraveny tak, aby vyhovovaly jak evropským, tak americkým normám, které jsou ve světě  nejpřísnější.

"Všechny operační a léčebné postupy musely být jednou někde poprvé uplatněny v praxi, aby je pak mohla převzít ostatní pracoviště. Například právě Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie na jaře tohoto roku provedlo jako první v Evropě unikátní transplantaci tří orgánů u jednoho pacienta," uvedl Kára.

Podle něj budou nové metody léčení v centru uplatněny až po důkladných testech. "Výsledky nezávislých i průmyslových výzkumů nesplňující příslušné americké normy jsou bezcenné a proto by takovýto výzkum nikdo ani neprováděl, ani nefinancoval," uvedl Kára.

Projekt už podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a také rektoři brněnských vysokých škol.

 

Právě se děje

Další zprávy