Klimatizace spotřebují proud jako celý Liberecký kraj

Pavel Baroch
8. 8. 2007 16:20
Spotřeba elektřiny přes léto nebývale roste
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - S 256 gigawatthodinami elektřiny by celý Liberecký kraj vystačil asi čtvrt roku. Klimatizace v celé republice ovšem tento proud spotřebovaly během jediného měsíce. Při loňském extrémně teplém červenci narostla spotřeba právě kvůli klimatizaci o 256 gigawatthodin. Obdobný nárůst lze očekávat i během letošního léta, které už několikrát atakovalo teplotní rekordy.

"Spotřeba elektřiny je rok od roku vyšší. V posledních letech nejvíce roste právě v letních měsících, kdy je kvůli vedrům v provozu klimatizace," napsal ve své diplomové práci Spotřeba elektrické energie pro chlazení budov Jan Šmolík, který nyní pracuje v ČEZ.

Například jen v červenci vzrostla v letech 2001 a 2005 spotřeba o 372 gigawatthodin. To je množství, které vystačí 80 tisícům domácností na celý rok.

Ostravsko už není nejhladovější

Klimatizace způsobily i to, že severní Morava - "železné srdce republiky" - už není krajem s největší spotřebou elektřiny. Region s největší koncentrací těžkého průmyslu byl v posledních dvou letech předstižen středními Čechami. Okolo hlavního města totiž vyrůstá jeden velkosklad za druhým.

"Budování skladových hal v okolí Prahy, které jsou samozřejmě klimatizovány, je na spotřebě velmi znát," konstatoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

V tuto chvíli se výstavba hal přesouvá z jižního a jihovýchodního okraje hlavního města na sever. Lze tedy předpokládat, že střední Čechy své první místo v pomyslném žebříčku "nejhladovějších" krajů ještě upevní.

Zahradní technika a bazény

Na narůstající spotřebě elektřiny v létě mají sice rozhodující podíl právě klimatizace, ale pak tu jsou další vymoženosti moderní doby - zahradní technika a bazény.

"Určitě je na spotřebě poznat, že se Česko stalo v posledních letech 'gigantem' v oblasti bazénů, jakož i v péči o zahradu. Sekačky, kosy, traktůrky, jezírka, to vše se bez elektřiny neobejde," řekl Aktuálně.cz mluvčí Kříž.

Podle jeho kolegy z ČEZ Jana Šmolíka lze očekávat, že dosavadní trend - nárůst spotřeby elektřiny v letních měsících - bude pokračovat. Klimatizace se totiž ve většině případů instaluje do nových, případně rekonstruovaných budov a v poslední době i do domácností.

"Je zřejmé, že největší přírůstky spotřeby jsou mezi devátou až osmnáctou hodinou, kdy je provoz chladící techniky nejpotřebnější," konstatoval Šmolík ve své studii.

Plynárna a elektrárna Vřesová.
Plynárna a elektrárna Vřesová. | Foto: Ondřej Besperát

Zima a léto se k sobě přibližují

Vzrůstající letní poptávka po elektrické energii vede k tomu, že se snižuje rozdíl mezi zimní a letní spotřebou. "Rozdíl se snížil asi o patnáct procent, ale stále se pohybuje na úrovni třicet až čtyřicet procent - o tolik je spotřeba v létě nižší než v zimě," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Letos dokonce podle MF Dnes v prvním čtvrtletí kvůli nebývale teplé zimě klesla spotřeba elektřiny o rekordních 6,7 procenta. V květnu, kdy po zimě obvykle hlad po proudu klesá, naopak spotřeba o bezmála čtyři procenta stoupla. Jedním z důvodů jsou právě klimatizace.

Výrobci vymýšlejí úsporné ochlazování

Také v mnoha evropských zemích a v USA je letní energetická špička zásadním energetickým problémem, který je mnohdy spojen se zdražováním proudu.

"Vývoj vzduchotechniky proto směřuje k úsporám provozních nákladů tak, aby výkon zařízení zůstal stejný nebo se ještě zvýšil," napsal Jan Šmolík ve své studii o spotřebě elektřiny při chlazení budov.

Kamila Kanichová, koordinátorka projektu prosazujícího ekologické úřadování uvedla, že budovy s velkou spotřebou energie by si měly nechat udělat energetický audit a postupovat podle rad, jak zlepšit fungování spotřebičů včetně klimatizace.

 

Právě se děje

Další zprávy