Klaus: Zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí

ČTK ČTK
26. 1. 2013 19:40
Jsem šťasten, že si slova Václava Havla pamatuje, to je pokrok, reagoval Schwarzenberg
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: ČTK

Praha - Ve volbě prezidenta zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, komentoval prezident Václav Klaus dnešní vítězství Miloše Zemana.

Je prý hrdý na český národ, který nepodlehl mediální "protikampani". Klaus to uvedl na zahraniční cestě v Chile na dotaz Českého rozhlasu. Na prohlášení dosluhujícího prezidenta již stihl zareagovat poražený kandidát Karel Schwarzenberg.

"Jsem velice šťasten, že si Václav Klaus slova Václava Havla ještě pamatuje, to už je velký pokrok," řekl v rozhovorech s novináři Schwarzenberg, který chtěl na působení zesnulého Havla na Hradě navázat. Kdysi byl jeho kancléřem.

Klaus poznamenal, že se před volbou nijak netajil svou podporou Zemanovi. "Jsem hrdý na český národ. Myslím, že se nenechal zmást neuvěřitelnou mediální protikampaní," řekl.

"Teď konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí. Já jsem tomu nesmírně rád a je to obrovské zadostiučinění pro všechny, kteří to s naší zemí myslí dobře," dodal.

Podle Klause je samozřejmé, že se se svým nástupcem setká. Nechtěl mu ale nyní udílet žádné rady. Stihl mu prý už z Chile telefonicky poblahopřát. "Jenomže na tu dálku a ve vřavě oslav, které se asi odehrávaly v týmu Miloše Zemana, jsme si skoro nerozuměli," poznamenal.

Neúspěšný prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg (TOP 09) je rád, že si dosluhující prezident Václav Klaus pamatuje slova svého předchůdce Václava Havla o vítězství pravdy a lásky.

I když ve druhém kole prohrál, nepovažuje Schwarzenberg výsledek za tragédii. "Výsledek vůbec není špatný. Celková nálada v hospodářských krizích je příznivá opozici, tudíž u nás levici, úsporná opatření samozřejmě oblíbená nejsou. Výchozí situace byla trošku obtížná. A pak bohužel kampaň těch posledních týdnů byla nehezká. Bohužel, spousta lidí těm lžím uvěřila," dodal.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy