Klaus po letech přiznal Havlovi: Ty jsi symbol revoluce

Red Kul, ČTK
15. 11. 2009 9:51
Ve sv. Anně se konal koncert k výročí listopadu
Václav Havel při svém vystoupení před europoslanci v Bruselu.
Václav Havel při svém vystoupení před europoslanci v Bruselu. | Foto: Reuters

Praha - Václav Klaus v sobotu večer v přímém televizním přenosu předvedl, co nikdy předtím. Veřejně složil poklonu svému předchůdci a věčnému politickému rivalovi Václavu Havlovi a pochválil ho za roli, kterou sehrál při pádu totalitního režimu v Československu.

Stalo se na koncertu v Pražské křižovatce, tedy zrekonstruovaném kostele sv. Anny, kde odstartovaly oslavy dvacátého výročí sametové revoluce, které připadá na úterý.

"Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Klaus a vysloužil si za to nadšený aplaus.

Zbytek Klausova - až na zmínku o Havlovi vlažně přijatého vystoupení - byl o poznání zdrženlivější: současný prezident považuje revoluci za nevyjasněnou událost a zopakoval, že se nadále povedou spory o to, co vlastně pád komunismu způsobilo.

Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta).
Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Dokument:
Projev Václava Havla k 20. výročí sametové revoluce

Koncentrace hvězd

Sobotním koncertem vyvrcholil první den oslav 20. výročí revoluce. Celý den před tím debatovaly významné světové osobnosti v čele s Havlem s pražskými studenty o demokracii a hrozbách, které pro ni v současném světě existují.

Večerní živý přenos veřejnoprávní televize pak překvapil koncentrací globálních hvězd a několika neopakovatelnými okamžiky.

Havlovi vzdali na dálku hold Michail Gorbačov i německá kancléřka Angela Merkelová. Ve videu pozdravil koncert také americký prezident Barack Obama. "Svou odvahou jste inspirovali celý svět a pomohli k šíření svobody," vzkázal Čechům i Slovákům.

Koncert začal vystoupením Suzanne Vega, zpíval také Lou Reed a písničkářka Joan Baezová. Ta přednesla píseň Johna Lennona Imagine, spirituály Swing Low, Sweet Chariot a We Shall Overcome.

"Jsou to umělci, kteří jsou známi svou svobodomyslností. Byli vždycky na straně svobody a mnozí z nich se s námi solidarizovali i v dobách temnějších," poděkoval jim Havel.

Na závěr vystoupila sopranistka Renée Flemingová, jedna z nejuznávanějších operních hvězd současnosti. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka zazpívala v češtině árie z Dvořákovy Rusalky a Smetanova Dalibora.

Bonusem, který se zřejmě již v hudebních dějinách nebude opakovat, byl duet Flemingové s Reedem, v němž zazpívali jeho píseň The Perfect Day.

Všichni pozvaní zpěváci na závěr pak ještě společně zazpívali spirituál Freedom, který Havel věnoval občanům zemí, které stále žijí v nesvobodě a trpí útlakem státní moci: Severní Koreje, Barmy, Tibetu, Běloruska, Íránu, Dárfúru, Zimbabwe, Kuby či Venezuely.

Vzpomínka na diktafon

Kytarista Velvet Underground Lou Reed se s Havlem zná od roku 1990, kdy s ním přijel udělat rozhovor pro hudební magazín Rolling Stone. Zapomněl zapnout diktafon a Havel mu pomohl pod podmínkou, že na oplátku v Praze odehraje koncert.

Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta).
Lidé, kteří se velkou měrou podíleli na vzniku dokumentu - zleva: Vladimír Hanzel, Anna Freimanová (bývalí tajemníci prezidenta Havla), Ivo Mathé (bývalý kancléř) a Ladislav Špaček (bývalý tiskový mluvčí prezidenta). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte také:
Havel a Klaus v Bruselu: Z jedné země, ale dvou planet
Kandidát Havel prožije v kině Dusno, Krizi a Odcházení

Mezi hvězdami chyběl Mick Jagger, ale i tak šlo o prominentní sestavu umělců, kteří dodnes nepřestávají Havla obdivovat a jejichž slova tak kontrastují se rozpačitým přijetím, kterému se Havlovi často dostává v Česku.

Zatímco pro zahraničí zůstává obamovskou figurou ztělesňující humanistické ideály, v Česku je dnes spíš hromosvodem pro všechny gründerské excesy posttotalitního kapitalismu.

Jagger navzdory osobní neúčasti poslal Havlovi alespoň blahopřání přes videozáznam. Účastníky koncertu na dálku pozdravil mimo jiné zpěvák irské kapely U2 Bono.

Lou Reed vystoupil v Kongresovém centru Praha.
Lou Reed vystoupil v Kongresovém centru Praha. | Foto: čtk

Lidé, bděte!

Koncertu v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka předchází série debat s osobnostmi. Konference Svoboda a její nepřátelé se účastní se bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová, britský dramatik českého původu Tom Stoppard, polský antikomunista Michnik, či britský politolog Timothy Garton Ash. Z českých osobností Petr Pithart a Jan Sokol.

Havel se v úvodním proslovu debatního dne vrátil ke zvolání, že Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, které se stalo mottem revoluce. "Myslím, že mohu mít radost z toho, že toto zvolání stále někoho dráždí," řekl a varoval před přitažlivostí nesvobody.

"Člověk si rychle zvykne na pohodlnost, že nemusí o ničem rozhodovat," prohlásil. V debatě také upozornil, že totality stále existují. Za manipulaci občanů kritizoval i Rusko. "Lidé, bděte!" zvolal na závěr.

 

Právě se děje

Další zprávy