Klaus: Brněnská vláda rozhodla, platy soudců se nesníží

Tomáš Fránek
10. 9. 2010 12:52
Čtyřprocentní snížení platů pro soudce platilo od letošního ledna
Foto: Jan Langer

Brno - Ústavní soud dal ránu úsporným krokům, které platí od letošního ledna a zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců. Podle soudců jde o protiústavní krok.

Opatření platilo od ledna, týkalo se soudců obecných soudů. Nález vstoupí v platnost 30.září. A soud naznačil, že nebude souhlasit ani s dalším snížením platů soudců v příštím roce.

Rozhodnutí ústavních soudců ale vyvolalo ostrou reakci prezidenta Václava Klause, který je se soudem na kordy už delší dobu. Podle prezidenta soud rozdělil občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní. Neumí si představit obhajobu verdiktu.   "Nedovedu si dost dobře představit, jak se mohou odvážit něco takového obhajovat," komentoval rozhodnutí soudců prezident před setkání s ministrem průmyslu Kocourkem.

S narážkou na ústavní soudce také poznamenal, že v osobě ministra Kocourka přijímá představitele pražské vlády, nikoliv "brněnské".

Premiér Petr Nečas ale uvedl, že rozhodnutí soudu nezbývá než respektovat.

Podle soudců je ale už z předchozích verdiktů soudu jasné, že plat soudce musí být stabilní.

Stabilita především

"Jednoznačně vyplývá, že plat soudce musí být stabilní nesnižovatelnou veličinou, že zásahy do soudcovských platů nesmí být svévolné a že zákonodárce je s ohledem na postavení moci soudní při zásazích do materiálního zabezpečení soudců omezen ve srovnání s rozhodováním o platech státních úředníků a ostatních představitelů státu," uvedli ústavní soudci ve svém verdiktu.

Podle Ústavního soudu nesmí soudcovské platy pohyblivou složkou jak se to zrovna hodí politikům.

"Platové poměry soudců v širokém smyslu mají být stabilní nesnižovatelnou veličinou, nikoli pohyblivým faktorem, s nímž kalkuluje to či ono vládní uskupení například proto, že se mu zdají platy soudců příliš vysoké ve srovnání s platy státních zaměstnanců nebo ve srovnání s jinou profesní skupinou," uvedli soudci.

Podle nich jde dlouhodobě politikům o to, aby se platy soudců snížily. "Opatření ve vztahu k nim (soudcům) se pak již nejeví jako mimořádná a proporční, ale jako cílený proces směřující k tomu, aby se soudcovské platy vrátily do nižších úrovní, a tedy aby se touto cestou odstranila ze zorného úhlu moci zákonodárné a výkonné v minulosti učiněná „chyba" při stanovení pravidel pro výpočty soudcovských platů v polovině 90. let 20. století," uvedl ve svém rozhodnutí Ústavní soud. Ten rozhodl jednomyslně, žádný ze soudců nevyužil právo na odlišné stanovisko.

Omezení v soukromém životě

 Podnět k přezkoumání čtyřprocentního snížení platů dal ústavním soudcům Městský soud v Brně. Jeden z jeho soudců se žalobou domáhá 2596 korun, což je suma, o kterou přišel za letošní leden.

Podle ústavních soudců je stabilita platů soudců součástí kompenzací za řadu omezení v soukromém a profesním životě. Soudci se nesmějí odborově organizovat, stávkovat ani kolektivně vyjednávat. Kvůli zachování nezávislosti jsou omezeni ve výdělečné činnosti.

Dnešní verdikt Ústavního soudu není první, kdy rozhodl, že stát nemá soudcům sahat na platy. Už v roce 2005 Ústavní soud vyhověl návrhu brněnského městského soudu a rozhodl, že stát musí soudcům zpětně vyplatit odebrané 13. a 14. platy za roky 2003 a 2004. Speciální zákony jim je odebraly kvůli úsporám ve státním rozpočtu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy