Kdo bude moci mluvit před poslanci? Ištvan nezná detaily, zpochybňuje Šlachta záložní variantu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 6. 2016 12:06
Pokud ministr vnitra Milan Chovanec nepovolí Robertu Šlachtovi na čtvrtečním bezpečnostním výboru ve Sněmovně promluvit, existuje záložní varianta. Před poslanci může mluvit olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, o jehož zbavení mlčenlivosti už rozhodl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zda ale dostal svolení promluvit, chce Zeman nejdříve oznámit bezpečnostnímu výboru. Šlachta ale upozorňuje, že Ištvan nezná všechny detaily z vyšetřování, kterými má disponovat. "A nemůže znát souvislosti," řekl Aktuálně.cz Šlachta.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a ředitel ostravské expozitury Jiří Komárek chtějí ve čtvrtek odpoledne promluvit před poslanci na uzavřeném bezpečnostním výboru. Zatím však stále není jasné, zda jim ministr vnitra Milan Chovanec vůbec mluvit dovolí.

Pokud jim to neumožní, je zde druhá, záložní varianta. Informace, které chce Šlachta poslancům sdělit, jim může předat vrchní stání zástupce Ivo Ištvan. Nezná ale všechny detaily z vyšetřování, kterými mají disponovat Šlachta se šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřím Komárkem. "A nemůže znát souvislosti," řekl Aktuálně.cz Šlachta.

Šlachta, Komárek a Ištvan chtějí před poslanci mluvit o „brutálních únicích informací“, ze kterých vysocí detektivové viní policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Ištvan však musí být nejprve také zbaven mlčenlivosti, a to nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. "Už rozhodl, ale nebudeme to zveřejňovat, dokud se to nedozví bezpečnostní výbor," řekl mluvčí zastupitelství Petr Malý. Je ale pravděpodobné, že Pavel Zeman žádosti vyhověl.

Zatím se nicméně ani neví, zda bezpečnostní výbor vůbec jednání povolí. Členové výboru musí před udělením slova policistům schválit program. A někteří už otevřeně mluví o tom, že program nepodpoří nebo že se bojí vynesení informací, které i na uzavřeném jednání můžou zaznít.

Smyslem reorganizace policie je omezit ÚOOZ a Roberta Šlachtu, je to celé nepřipravené a náhlé, musel tam být nějaký vnější impuls, říká Václav Láska. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy