Kdo bude moci mluvit před poslanci? Ištvan nezná detaily, zpochybňuje Šlachta záložní variantu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 6. 2016 12:06
Pokud ministr vnitra Milan Chovanec nepovolí Robertu Šlachtovi na čtvrtečním bezpečnostním výboru ve Sněmovně promluvit, existuje záložní varianta. Před poslanci může mluvit olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, o jehož zbavení mlčenlivosti už rozhodl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zda ale dostal svolení promluvit, chce Zeman nejdříve oznámit bezpečnostnímu výboru. Šlachta ale upozorňuje, že Ištvan nezná všechny detaily z vyšetřování, kterými má disponovat. "A nemůže znát souvislosti," řekl Aktuálně.cz Šlachta.
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan
Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Tomáš Škoda

Praha - Odcházející šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta a ředitel ostravské expozitury Jiří Komárek chtějí ve čtvrtek odpoledne promluvit před poslanci na uzavřeném bezpečnostním výboru. Zatím však stále není jasné, zda jim ministr vnitra Milan Chovanec vůbec mluvit dovolí.

Pokud jim to neumožní, je zde druhá, záložní varianta. Informace, které chce Šlachta poslancům sdělit, jim může předat vrchní stání zástupce Ivo Ištvan. Nezná ale všechny detaily z vyšetřování, kterými mají disponovat Šlachta se šéfem ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřím Komárkem. "A nemůže znát souvislosti," řekl Aktuálně.cz Šlachta.

Šlachta, Komárek a Ištvan chtějí před poslanci mluvit o „brutálních únicích informací“, ze kterých vysocí detektivové viní policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Ištvan však musí být nejprve také zbaven mlčenlivosti, a to nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. "Už rozhodl, ale nebudeme to zveřejňovat, dokud se to nedozví bezpečnostní výbor," řekl mluvčí zastupitelství Petr Malý. Je ale pravděpodobné, že Pavel Zeman žádosti vyhověl.

Zatím se nicméně ani neví, zda bezpečnostní výbor vůbec jednání povolí. Členové výboru musí před udělením slova policistům schválit program. A někteří už otevřeně mluví o tom, že program nepodpoří nebo že se bojí vynesení informací, které i na uzavřeném jednání můžou zaznít.

Smyslem reorganizace policie je omezit ÚOOZ a Roberta Šlachtu, je to celé nepřipravené a náhlé, musel tam být nějaký vnější impuls, říká Václav Láska. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy