Promluví Šlachta a Ištvan o úniku informací? Poslanci váhají, jestli jim vůbec dají slovo

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
22. 6. 2016 18:17
Není jasné, zda poslanci umožní odcházejícímu šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi vystoupit před poslanci. Z patnácti členů výboru pro bezpečnost jich pro to, aby se schválil program, musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09. Pro schválení programu jsou naopak zástupci ANO, lidovců a Úsvitu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Očekávaný den D vůbec nemusí přijít. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf ostravské expozitury Jiří Komárek s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem mají ve čtvrtek mluvit před poslanci o údajných únicích informacích z vyšetřování od policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Jenže není jasné, jestli vůbec dostanou slovo.

Všichni tři chtějí vystoupit na bezpečnostním výboru Sněmovny, který svolal místopředseda výboru Bronislav Schwarz z ANO. Problém je ovšem v tom, že výbor nemusí schválit program – zástupci ANO zatím nemají dostatek hlasů. A někteří z poslanců se chtějí rozhodnout až na místě.

Výbor pro bezpečnost má patnáct členů. Pro to, aby se schválil program, jich musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09.

Huml: Nemyslím si, že by měli mluvit

„Výboru se zúčastním, ale rozhodnu se až po úvodním jednání. Šlachta by měl být zbaven mlčenlivosti. Osobně si ale nemyslím, že by tam měli mluvit. I když to bude uzavřené jednání, někdo to nakonec vynese a budou to jenom drby bez důkazů. Ať to vyšetří a jde to k soudu a ten rozhodne,“ řekl Stanislav Huml (ČSSD).

"Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce, vysvětluje sociální demokrat Richard Dolejš.

Daniel Korte z TOP 09 rovnou oznámil, že se výboru zúčastní, ale bude hlasovat proti schválení programu. Proti je i Korteho kolega. "Na výbor přijdu. Pro program hlasovat nebudu, již vzhledem ke způsobu svolání. To není záležitost výboru pro bezpečnost," uvedl například Zdeněk Bezecný z TOP 09.

A svolání nepodporuje ani Richard Dolejš z ČSSD. "Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Pro schválení programu jsou ale zástupci ANO, lidovců a Úsvitu. „Přijdu a budu pro schválení programu. Pana Šlachtu by měli zbavit mlčenlivosti,“ řekl redakci Miloslav Janulík z ANO.

„Jsem přesvědčen, že bychom měli být pro, ale také jsem pro, aby u toho byl pan policejní prezident. Předpokládám, že pan plukovník Šlachta nám chce sdělit informace, které jsou natolik závažné, že si to jednání výboru zaslouží,“ vysvětlil své rozhodnutí Martin Lank z Úsvitu.

Tajemná je zatím Jana Černochová z ODS, která vzkázala, ať se necháme překvapit. Neurčitě mluví Josef Zahradníček (KSČM). "To téma na výbor patří. Vyjádřili nám důvěru a my se musíme snažit tu situaci uklidnit," řekl s tím, že se rozhodne podle toho, jaká bude situace.

Důležité ještě bude, zda ministr vnitra zbaví mlčenlivosti Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka. "Budeme hledat cestu, abychom ho mohli mlčenlivosti zbavit. Ale právní analýza de facto hovoří o tom, že by nejdříve měl požádat výbor," řekl Chovanec.

Pokud svolení promluvit nedostanou, je možné, aby promluvil vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož žádost o zbavení mlčenlivosti leží na stole vrchnímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádost vyřídí ale až ve čtvrtek ráno.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy