Promluví Šlachta a Ištvan o úniku informací? Poslanci váhají, jestli jim vůbec dají slovo

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
22. 6. 2016 18:17
Není jasné, zda poslanci umožní odcházejícímu šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi vystoupit před poslanci. Z patnácti členů výboru pro bezpečnost jich pro to, aby se schválil program, musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09. Pro schválení programu jsou naopak zástupci ANO, lidovců a Úsvitu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Očekávaný den D vůbec nemusí přijít. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf ostravské expozitury Jiří Komárek s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem mají ve čtvrtek mluvit před poslanci o údajných únicích informacích z vyšetřování od policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Jenže není jasné, jestli vůbec dostanou slovo.

Všichni tři chtějí vystoupit na bezpečnostním výboru Sněmovny, který svolal místopředseda výboru Bronislav Schwarz z ANO. Problém je ovšem v tom, že výbor nemusí schválit program – zástupci ANO zatím nemají dostatek hlasů. A někteří z poslanců se chtějí rozhodnout až na místě.

Výbor pro bezpečnost má patnáct členů. Pro to, aby se schválil program, jich musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09.

Huml: Nemyslím si, že by měli mluvit

„Výboru se zúčastním, ale rozhodnu se až po úvodním jednání. Šlachta by měl být zbaven mlčenlivosti. Osobně si ale nemyslím, že by tam měli mluvit. I když to bude uzavřené jednání, někdo to nakonec vynese a budou to jenom drby bez důkazů. Ať to vyšetří a jde to k soudu a ten rozhodne,“ řekl Stanislav Huml (ČSSD).

"Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce, vysvětluje sociální demokrat Richard Dolejš.

Daniel Korte z TOP 09 rovnou oznámil, že se výboru zúčastní, ale bude hlasovat proti schválení programu. Proti je i Korteho kolega. "Na výbor přijdu. Pro program hlasovat nebudu, již vzhledem ke způsobu svolání. To není záležitost výboru pro bezpečnost," uvedl například Zdeněk Bezecný z TOP 09.

A svolání nepodporuje ani Richard Dolejš z ČSSD. "Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Pro schválení programu jsou ale zástupci ANO, lidovců a Úsvitu. „Přijdu a budu pro schválení programu. Pana Šlachtu by měli zbavit mlčenlivosti,“ řekl redakci Miloslav Janulík z ANO.

„Jsem přesvědčen, že bychom měli být pro, ale také jsem pro, aby u toho byl pan policejní prezident. Předpokládám, že pan plukovník Šlachta nám chce sdělit informace, které jsou natolik závažné, že si to jednání výboru zaslouží,“ vysvětlil své rozhodnutí Martin Lank z Úsvitu.

Tajemná je zatím Jana Černochová z ODS, která vzkázala, ať se necháme překvapit. Neurčitě mluví Josef Zahradníček (KSČM). "To téma na výbor patří. Vyjádřili nám důvěru a my se musíme snažit tu situaci uklidnit," řekl s tím, že se rozhodne podle toho, jaká bude situace.

Důležité ještě bude, zda ministr vnitra zbaví mlčenlivosti Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka. "Budeme hledat cestu, abychom ho mohli mlčenlivosti zbavit. Ale právní analýza de facto hovoří o tom, že by nejdříve měl požádat výbor," řekl Chovanec.

Pokud svolení promluvit nedostanou, je možné, aby promluvil vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož žádost o zbavení mlčenlivosti leží na stole vrchnímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádost vyřídí ale až ve čtvrtek ráno.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy