Promluví Šlachta a Ištvan o úniku informací? Poslanci váhají, jestli jim vůbec dají slovo

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
22. 6. 2016 18:17
Není jasné, zda poslanci umožní odcházejícímu šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi vystoupit před poslanci. Z patnácti členů výboru pro bezpečnost jich pro to, aby se schválil program, musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09. Pro schválení programu jsou naopak zástupci ANO, lidovců a Úsvitu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha -  Očekávaný den D vůbec nemusí přijít. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a šéf ostravské expozitury Jiří Komárek s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem mají ve čtvrtek mluvit před poslanci o údajných únicích informacích z vyšetřování od policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Jenže není jasné, jestli vůbec dostanou slovo.

Všichni tři chtějí vystoupit na bezpečnostním výboru Sněmovny, který svolal místopředseda výboru Bronislav Schwarz z ANO. Problém je ovšem v tom, že výbor nemusí schválit program – zástupci ANO zatím nemají dostatek hlasů. A někteří z poslanců se chtějí rozhodnout až na místě.

Výbor pro bezpečnost má patnáct členů. Pro to, aby se schválil program, jich musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Jenže proti jeho schválení je většina poslanců za ČSSD i TOP 09.

Huml: Nemyslím si, že by měli mluvit

„Výboru se zúčastním, ale rozhodnu se až po úvodním jednání. Šlachta by měl být zbaven mlčenlivosti. Osobně si ale nemyslím, že by tam měli mluvit. I když to bude uzavřené jednání, někdo to nakonec vynese a budou to jenom drby bez důkazů. Ať to vyšetří a jde to k soudu a ten rozhodne,“ řekl Stanislav Huml (ČSSD).

"Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce, vysvětluje sociální demokrat Richard Dolejš.

Daniel Korte z TOP 09 rovnou oznámil, že se výboru zúčastní, ale bude hlasovat proti schválení programu. Proti je i Korteho kolega. "Na výbor přijdu. Pro program hlasovat nebudu, již vzhledem ke způsobu svolání. To není záležitost výboru pro bezpečnost," uvedl například Zdeněk Bezecný z TOP 09.

A svolání nepodporuje ani Richard Dolejš z ČSSD. "Vzhledem k tomu, že nemám relevantní a oficiální informace k iniciativě pana Šlachty, tak se bohužel nemohu kompetentně vyjádřit k otázce nutnosti a vhodnosti svolání výboru. Nevím a nechápu, co po výboru pan Šlachta chce," reagoval na dotaz Aktuálně.cz.

Pro schválení programu jsou ale zástupci ANO, lidovců a Úsvitu. „Přijdu a budu pro schválení programu. Pana Šlachtu by měli zbavit mlčenlivosti,“ řekl redakci Miloslav Janulík z ANO.

„Jsem přesvědčen, že bychom měli být pro, ale také jsem pro, aby u toho byl pan policejní prezident. Předpokládám, že pan plukovník Šlachta nám chce sdělit informace, které jsou natolik závažné, že si to jednání výboru zaslouží,“ vysvětlil své rozhodnutí Martin Lank z Úsvitu.

Tajemná je zatím Jana Černochová z ODS, která vzkázala, ať se necháme překvapit. Neurčitě mluví Josef Zahradníček (KSČM). "To téma na výbor patří. Vyjádřili nám důvěru a my se musíme snažit tu situaci uklidnit," řekl s tím, že se rozhodne podle toho, jaká bude situace.

Důležité ještě bude, zda ministr vnitra zbaví mlčenlivosti Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka. "Budeme hledat cestu, abychom ho mohli mlčenlivosti zbavit. Ale právní analýza de facto hovoří o tom, že by nejdříve měl požádat výbor," řekl Chovanec.

Pokud svolení promluvit nedostanou, je možné, aby promluvil vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, jehož žádost o zbavení mlčenlivosti leží na stole vrchnímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Žádost vyřídí ale až ve čtvrtek ráno.

Je to skličující, jde tu o naši bezpečnost, pokud došlo k úniku tajných informací, tak kdo jiný by tomu měl zabránit než právě policie, říká Válková. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 36 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy