Babiš dominuje, je to riziko pro demokracii, hlásí Rekonstrukce státu. Dřív spolu tepali korupci

Radek Dragoun Radek Dragoun
22. 4. 2018 16:07
Projekt patří k největším kritikům takzvané systemizace, kvůli které v loňském prosinci skončila na ministerstvech řada vysokých úředníků včetně odborných náměstků.
Premiér v demisi Andrej Babiš.
Premiér v demisi Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš se v pátek ráno sešel se zástupci Rekonstrukce státu. V roce 2013 si dal za cíl prosadit do praxe její protikorupční zákony, což se mu v některých případech podařilo. Nyní však iniciativa v rámci takzvaných mantinelů demokracie některé kroky jeho vlády kritizuje.  

Zástupci projektu proto chtěli Babiše přesvědčit, aby budoucí kabinet promítl zásady, které mají podle autorů sloužit jako pojistky proti rozpínání moci, do programového prohlášení. Na protikorupčních zákonech se obě strany dokázaly v minulosti dohodnout, nyní tak úspěšné zatím nebyly.

"Pan Babiš nám tentokrát nic jednoznačně nepřislíbil. Říkal, že ty body, jak je máme napsané, jsou namířené jenom proti němu, a proto se mu nelíbí," vysvětlil garant iniciativy Pavel Franc s tím, že by chtěl v jednáních pokračovat.

Babiš nicméně schůzku, která se podle něj nesla v konstruktivním duchu, hodnotí pozitivně. "Jako pokaždé jsem si je i dnes rád vyslechl. Vzhledem k tomu, že vyjednávání o nové vládě stále probíhají, zopakoval jsem jim, že platí, že jejich snahu podporujeme," popsal dojmy ze schůzky Aktuálně.cz premiér.

Zástupci projektu ho navíc podle něj ujistili, že mantinely demokracie jeho kabinet nepřekračuje. Rekonstrukce státu přitom v minulosti vládě v demisi naopak vyčítala, že některé její kroky je ohrožují.

Franc se domnívá, že Babišovo vystupování budí pochybnosti o budoucím vývoji demokracie v Česku. "Stal se dominantním hráčem politické scény, což s ohledem na jeho obchodní aktivity vytváří jistou míru rizika ohledně směřování demokracie v Česku. A rozhodně to minimálně vzbuzuje emoce a pochybnosti ze strany veřejnosti," vysvětluje Franc, proč přišli s projektem hlídání takzvaných demokratických mantinelů.

Iniciativa například patří k největším kritikům takzvané systemizace, která v loňském prosinci změnila organizační strukturu na ministerstvech. V důsledku toho musela napříč resorty opustit svá místa řada vysokých úředníků včetně odborných náměstků. Někteří z nich přitom mluví o "účelových čistkách".

To vše vláda udělala navzdory služebnímu zákonu, který měl těmto vyhazovům po výměně vlády zabránit. Podle odborníků protikorupčního projektu vláda takto obešla zákon. Kritizovali i tlak na již odstupujícího ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína.

ANO převzalo protikorupční program Rekonstrukce státu

Současného premiéra zaujala Rekonstrukce státu při svém vzniku v roce 2013, kdy začala lobbovat mezi poslanci za přijetí protikorupčních zákonů. Miliardáři, který se v té době teprve pokoušel prosadit do vysoké politiky, se nápady zalíbily a de facto na nich postavil předvolební program hnutí ANO, se kterým ve stejném roce uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny.

"Vlastně celá Rekonstrukce státu. Vše, co je v této výzvě, bych udělal, a budu za to ve sněmovně aktivně bojovat," řekl časopisu Týden v roce 2013 jen pár dní před volbami.

A podle zástupců iniciativy své slovo skutečně dodržel. Franc se dnes domnívá, že na tom, že z jejich devíti navržených zákonů se jich prosadilo pět, má velkou zásluhu právě současný premiér. "Bez jeho podpory by to neprošlo," myslí si a zmiňuje například registr smluv či Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Sliby ANO nás zklamaly, jeden z mantinelů demokracie je v ohrožení, říká právník Rekonstrukce státu

Rušení pozic na ministerstvech vláda dostatečně neodůvodnila, dochází přitom k výrazným změnám, tvrdí Josef Karlický z iniciativy Rekonstrukce státu. | Video: Emma Smetana

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy