Kdy se Nagyové začal u soudu třást hlas? Čtěte reportáž

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 7. 2013 17:39
Někdejší šéfka Nečasova kabinetu se poprvé po svém zatčení ukázala na veřejnosti
Jana Nagyová u soudu.
Jana Nagyová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dokonalý make-up, upravené vlasy, lodičky na vysokém podpatku, elegantní černý kostým a neproniknutelný výraz.

Tak vypadala někdejší šéfka expremiérova kabinetu Jana Nagyová, když přijela v pondělí svědčit proti exšéfovi civilní rozvědky Karlu Randákovi k pražskému soudu.

Při příchodu do budovy stále připomínala ženu, kterou mají její spolupracovníci a čeští politici v živé paměti.

Image sebejisté a mocné ženy kazil jen fialový šátek omotaný kolem zápěstí, který měl zakrýt pouta. Zdání, že všechno je jako dřív, ale vyprchalo hned v soudní síni, kde na Nagyovou čekaly desítky novinářů.

Žena, o které se v zákulisí mluví jako o arogantní politické hráčce, jež se dobře znala s vlivnými kmotry a rozkazovala i samotnému premiérovi, klopila oči k zemi a směrem k novinářům ani jednou nepohlédla.

Na chování bývalé pravé ruky premiéra se podle všeho podepsala vazba, ve které od června sedí kvůli obvinění z korupce a neoprávněného sledování manželky Petra Nečase. A na sebevědomí jí nepřidal ani fakt, že v pondělí stála před soudkyní jako poškozená.

Randák jí podle žaloby způsobil újmu tím, že zveřejnil výši jejího platu a odměn. Paradoxně to byl ale obžalovaný, kdo přišel k soudu "po svých", Nagyovou naopak s želízky na rukou dovezla policie z ostravské vazební věznice.

Nagyová si po příchodu do soudní síně sedá na židli, kterou pro ni kvůli údajným zdravotním problémům nechal připravit její advokát. Snaží se skrýt nervozitu, usilovně žvýká žvýkačku.

Nevím, nevzpomínám si

Úřednice odpovídá tiše, justiční stráž jí musí několikrát přisunout mikrofon blíž, aby ji bylo slyšet. Ač říká, že bude vypovídat, soud se od ní prakticky nic nedozví.

"Nezlobte se, ale zažívám jinou situaci náročnou pro můj fyzický a psychický stav." "Na to už jsem odpovídala na policii." Tyto dvě věty opakuje stále dokola. A pokud obhájce obžalovaného trvá na zodpovězení otázky, dodává "nevybavuji si" nebo "nevím".

Podle jejího advokáta má Nagyová skutečně problémy s pamětí. "Za měsíc zhubla deset kilo, je zesláblá. Měl jsem možnost s ní dnes mluvit a ty výpadky paměti tam skutečně jsou, " zastává se Nagyové.

Tak vypadala Nagyová u soudu, podívejte se:

Po menší přestřelce s Randákovým advokátem, který trvá na tom, že na položenou otázku Nagyová ještě neodpovídala, se expremiérově přítelkyni začne třást hlas. "Já jsem nežádala žádnou finanční náhradu ani jsem sem nechtěla, dostala jsem se sem jako svědek," obrací se na soudkyni.

Zhruba po čtvrthodině, kdy nelze z Nagyové dostat kloudnou větu, pokusy o otázky vzdávají i advokáti obžalovaných. "Nemělo cenu se jí na nic ptát. Bylo zjevné, že paní Nagyová má naučenou jedinou větu a odvolává se na svůj výslech z ledna," shrnul průběh líčení Randák.

Novináři, kteří zaplnili celou místnost, tak jen sledují, jak jsou Nagyové opět nasazena pouta, obklopují ji policisté a odvádějí z místnosti pryč. Promluvit s ní není možné, justiční stráž je nekompromisní: "Nikdo odtud neodejde, dokud nebude svědkyně pryč."

 

Právě se děje

Další zprávy