Kdo pomáhal StB, nemůže zkoumat totalitu, řekl soud

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 10. 2009 17:20
Ministerstvo a archiv si přehazují své zaměstnance. Nikdo je nechce
Archiv bezpečnostních složek - ilustrační foto
Archiv bezpečnostních složek - ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Archiv bezpečnostních složek si u soudu vymohl důležitý verdikt. Mezi jeho zaměstanci nesmí být nikdo, kdo se v minulosti zapletl s komunisitckou Státní bezpečností.

Městský soud v Praze řešil minulý týden jednu ze tří žalob, jež podali lidé, kteří pracovali na ministerstvu vnitra a do archivu měli přejít poté, co spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů vznikl.

Archiv je však odmítl přijmout, protože neměli čisté lustrační osvědčení.

Jděte domů

Jednou ze žalob, které soud řeší, je případ Aleny Doležalové.

Jako archivářka pracovala od roku 1994 na ministerstvu vnitra a její místo bylo v únoru roku 2008 přesunuto pod archiv. Tam jí první den po příchodu do práce řekli: Jděte domů, pracovat tu nebudete, nemáte čisté lustrační osvědčení.

Na ministerstvu taková minulost u řadového pracovníka nevadila, ústav a archiv však mají na své zaměstnance tvrdší požadavky.

Kdo rozdá výpovědi?

Archiv si stojí za tím, že lidé spjatí se Státní bezpečností nemohou pracovat v organizaci, která mimo jiné historii této represivní složky mapuje.

"I podle rozhodnutí evropského soudu pro lidská práva nemůže být osoba spjatá s totalitním režimem zaměstnána v instituci, která z povahy věci musí mít k minulosti nestranný postoj," argumentoval u zmíněného soudního jednání právního zástupce Archivu bezpečnostních složek Lubomír Augustýn.

Problém je však v tom, že Alena Doležalová od Archivu bezpečnostních složek fakticky nedostala výpověď.

Ústav to vysvětluje tím, že ji jako zaměstnance nikdy nepřijal, takže ji nemůže propustit.

Bývalý zaměstnavatel - ministerstvo vnitra - se k ní také nezná: Odevzdali jsme archivu kompetence i tabulková místa i lidi, zní z ministerstva.

Jen s negativní lustrací

Pražský městský soud teď ve sporu pravomocně rozhodl a dal za pravdu Archivu bezpečnostních složek.

Podle soudu je v zákoně, kterým Archiv bezpečnostních složek i Ústav pro studium totalitních režimů vznikly, podmínka, že pracovníci obou institucí musí mít čisté lustrační osvědčení. Archiv bez něj nikoho skutečně přijmout nemůže.

"Černý Petr tedy není v rukou archivu, ale má ho ministerstvo vnitra. To mělo se žalobkyní ukončit pracovní poměr," uvedla předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Jana Šrédlová.

Vnitro možná bude platit

Odvolací soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, který naopak žalobě Doležalové vyhověl.

"To znamená, že v Archivu bezpečnostních složek platí přísnější pravidla než na všech ministerstvech nebo v Úřadu pro zahraniční styky a informace. Tam všude řadoví pracovníci lustrační osvedčení nepotřebují," uvedl právní zástupce Aleny Doležalové Petr Pazdera.

Ministerstvu vnitra teď reálně hrozí, že bude muset lidem za téměř dva roky zpětně vyplatit jejich mzdy. Může jít o statisíce korun.

"S tímto rozsudkem se na vnitro znovu obrátíme. Budeme žádat zpětné vyplacení mzdy a nejspíš ukončení pracovního poměru. Ted se moje klientka musí živit jen příležitostnými pracemi, protože je právně stále zaměstnaná a nikde jinde ji nepřijmou," říká advokát Pazdera.

Zda ministerstvo vnitra těmto požadavkům vyhoví, není zatím jasné.

"Rozhodnutí soudu jsme neobrdželi, musíme se s ním nejdříve seznámit a pak teprve zvážíme další postoj," uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy