Čtyřiatřicetiletý podnikatel si ale dosud žádné starosti nepřipouštěl. Ostatně jeho minulost i okolí jsou dost pestré na to, aby se choval v duchu hesla: Jedna prohraná bitva nemusí znamenat prohranou válku.
I na první pohled dramatické okolnosti ze sklonku loňského roku, kdy na něj soud vydal zatykač, nakonec Pitr bez větších obtíží ustál. Tým jeho advokátů, který na poslední chvíli posílil renomovaný právník Tomáš Sokol, vyjednal se soudcem takové podmínky, že nakonec podnikatel mohl bez potíží opustit Rakousko a z dovolené se vrátit domů. Stačilo složit kauci patnáct milionů a odevzdat pas. Tomáš Pitr může na definitivní soudní verdikt, zda půjde za mříže kvůli daňovému deliktu, čekat na svobodě.
Platit dluhy? Proč?
Pitr "podniká" už od roku 1991, kdy si otevřel obchod s potravinami. Rok na to se pustil podle týdeníku Respekt do obchodů s nezdaněným rumem a na tom podle svých slov vydělal stovky milionů.
"Také má ale od té doby sedmimilionový dluh na daních a finanční úřad mu ho sráží z platu. Pitr to vyřešil po svém. Nechává si vyplácet jen dvacetitisícovou gáži, z níž mu berňák strhává čtvrtinu; při tomto tempu by mu úhrada trvala sto let. Na otázku, proč prostě dluh nezaplatí, jeden z nejbohatších Čechů vysvětlil: "Je to už osm let a já už si na to zvykl," napsal o něm týdeník Respekt, který jej zařadil do "Party bývalých veksláků a překupníků" spolu s Miroslavem Provodem a hlavou celé skupiny Františkem Mrázkem.
Každá známost přijde vhod
Právě spolu s Mrázkem stojí Pitr v pozadí miliardového uskupení desítek firem, které v posledních letech podnikatelé skupovali. Hlavním "klenotem" je pak ústecká Setuza, kterou několika spornými operacemi ovládli po pádu IPB. Plnou kontrolu nad Setuzou jim později zaručily dobré kontakty s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem.
Mrázek ani Provod se nikdy netajili, že mají podobné vztahy s politiky napříč politickým spektrem. Veřejně ale dosud jmenovali jen poslance ČSSD Josefa Hojdara
Pitr si už roky stěžuje na šikanu ze strany policie, ta ho však před soud dostala jen v jediném - dnes odsouzeném - případě daňových úniků. Proč mu úřady nebyly schopny prokázat i další údajné zločiny, však nikdo z policie ani státního zastupitelství veřejně nevysvětlil. V neoficiálních rozhovorech policisté pouze tvrdili, že pro skupinu pracují už roky jejich úplatní kolegové. Tuto teorii však dodnes k soudu nedostali.
Tomáše Pitra pojí přátelské i obchodní vazby i s uprchlým miliardářem Radovanem Krejčířem. Po Krejčířově útěku na Seychelské ostrovy byl také Pitr mezi prvními, kdo jej navštívil a označil jej za oběť policejní manipulace.