První profesor politologie, třetí nejstarší šéf vlády. Petr Fiala je novým premiérem

ČTK ČTK
28. 11. 2021 10:46
Sedmapadesátiletý Petr Fiala bude třetím nejstarším premiérem v historii samostatné České republiky. Ve vyšším věku se funkce ujali jen Andrej Babiš (ANO), kterému bylo při obou jmenováních 63 let, a předseda úřednické vlády z let 2009 až 2010 Jan Fischer (58 let). 
Petr Fiala po jmenování premiérem na zámku v Lánech.
Petr Fiala po jmenování premiérem na zámku v Lánech. | Foto: ČTK

Brněnský rodák Petr Fiala vystudoval češtinu a dějepis, po převratu v listopadu 1989 patřil mezi první akademiky, kteří se začali naplno věnovat politologii, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem tohoto oboru v zemi.

Spoluzakládal katedru politologie na Masarykově univerzitě v Brně, byl ředitelem jejího Mezinárodního politologického ústavu (1996 až 2004), krátce vedl tamní Fakultu sociálních studií a v letech 2004 až 2011 působil jako rektor celé univerzity. Vedl také Českou konferenci rektorů, poté byl do května 2012 devět měsíců prorektorem Masarykovy univerzity. 

Od roku 2013 je poslancem, o rok později se stal předsedou Občanské demokratické strany (ODS). Ještě předtím působil jako hlavní vědecký poradce premiéra Petra Nečase, od května 2012 do července 2013 byl jako nestraník ministrem školství v Nečasově vládě. 

V roce 2013 vedl jako bezpartijní kandidátku ODS v Jihomoravském kraji a stal se poprvé členem poslanecké sněmovny. V roce 2017 byl zvolen znovu, od listopadu téhož roku byl po celé volební období místopředsedou komory. Poslanecký mandát obhájil i letos jako lídr koalice Spolu, tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která spolu s další koalicí Pirátů a STAN získala 108 poslanců a dohodla se na sestavení vlády.

Na své současné jmenování do křesla šéfa českého kabinetu prezidentem republiky čekal Fiala podobně dlouho jako jeho předchůdce Andrej Babiš, tedy padesát dnů. V roce 2017 proces trval jen o čtyři dny méně. Petr Fiala je čtvrtým předsedou Občanské demokratické strany a také čtvrtým premiérem této strany v českých dějinách. 

Dvojvládí

Česko má okamžikem jeho jmenování fakticky dva premiéry. Takovou situaci ústava přímo neřeší. Hovoří ale o tom, že prezident "pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády". Pověření se vztahuje k vládě jako celku a končí jmenováním i slibem nové vlády do rukou prezidenta. 

Miloš Zeman po představení kandidátu do nové vlády 17. listopadu uvedl, že s jedním kandidátem na ministra nesouhlasí, on ani Fiala ale nejmenovali, o koho jde. Spor se podle médií týká kandidáta Pirátů na ministra zahraničí Jana Lipavského.

Podle politiků koalice nemá prezident možnost kandidáta na ministra "vetovat". Tento týden pětikoalice Spolu s Piráty a STAN uvedla, že ohledně kandidátů na ministry nového kabinetu preferuje dohodu se Zemanem, měnit nominaci ale nehodlá. Objevily se ale také úvahy o možné kompetenční žalobě k Ústavnímu soudu na prezidenta, pokud navrženého kandidáta nejmenuje.

VIDEO: Jmenování Petra Fialy premiérem. 

Prezident, u kterého se prokázala nákaza koronavirem, podle mluvčího s opatřeními souhlasil a je ochotný je v zájmu věci podstoupit. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy