S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Judith Gyenes (1932)

Foto: www.refdag.nl

Narodila se v Budapešti jako dcera nadporučíka Istvána Gyenese, který byl v roce 1956 jedním z vůdců revoluční rady kraje Baranya. Po potlačení protikomunistického povstání otce ve vykonstruovaném procesu odsoudili k šesti letům vězení.

Gyenesová byla manželkou generála Pála Malétera, ministra obrany revoluční vlády, kterého po jednání se sovětskými okupačními vojsky navzdory diplomatické imunitě zatkl šéf KGB generál Ivan Serov. S manželem se naposledy setkala ve vězení 8. května 1958, ve výroční den jejich svatby. O pár dní později ho popravili.

Judith Gyenesovou z politických důvodů dvakrát vyloučili z vysoké školy a po uvěznění manžela přišla i o zaměstnání. „Všude, kde jsem zaklepala, mě odmítli,“ vzpomíná. Nakonec v roce 1985 sehnala místo knihovnice. V 80. letech se aktivně účastnila opozičních setkání.

Stála u zrodu Výboru pro historickou spravedlnost, který se stará o uchování památky mučedníků protisovětského povstání, a po pádu komunismu začala pracovat v knihovně Institutu 1956.

 

Právě se děje

Další zprávy