Slovenský ústavní soud přikázal tajné službě zničit nahrávky v kauze Gorila

ČTK ČTK
20. 5. 2024 20:32
Slovenský ústavní soud přikázal tajné službě zničit nahrávky v kauze Gorila

Slovenský ústavní soud minulý týden přikázal tajné službě SIS zničit výsledky odposlechů v korupční kauze zvané Gorila. Tím, že tak SIS dosud neučinila, podle něj porušila základní práva majitele bytu, který před bezmála dvaceti lety odposlouchávala. Informovala o tom slovenská tisková agentura TASR.

Aféra Gorila vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty, které podle nepotvrzených informací vypracovala SIS na základě odposlechů bytu v širším centru Bratislavy v letech 2005 až 2006. Kauza se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků skupinou Penta výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v případu od začátku popírá.

Bývalý policista a údajný bezpečnostní expert Penty Zoltán Varga si u soudu stěžoval, že tajná služba porušila jeho ústavou dané právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.

Ústavní soud v rozhodnutí z 15. května přikázal SIS, aby "zničila výsledky použití informačně-technických prostředků", kterými v této věci disponuje, uvedl TASR.

Povolení k odposlechu Vargova bytu schválil bratislavský krajský soud. Ústavní soud ale toto rozhodnutí později prohlásil za nelegální a dal za pravdu Vargově stížnosti, že bylo porušeno jeho právo na ochranu soukromí. Nařízení zničit materiály získané odposlechy ale dosud odmítal. Porušení Vargových práv na ochranu soukromí již v roce 2021 konstatoval také Evropský soud pro lidská práva.

 

Právě se děje

Další zprávy