S odvahou proti totalitě. Kdo může dostat Cenu Paměti národa

Obrazová sekce
14. 11. 2014 17:15
Udílení Cen Paměti národa proběhne 17. listopadu v Národním divadle. Dvacet nominovaných osobností z Česka, Německa, Polska, Maďarska a Slovenska spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě.

Dvacet osobností nominovaných na letošní Ceny Paměti národa spojuje odvaha postavit se komunistické totalitě. Je mezi nimi Češka Dana Vargová, která protirežimní aktivity dokázala spojit s péčí o postiženého syna, polský disident Kornel Morawiecki, který se před policií šest let ukrýval v ilegalitě, či východoněmecký duchovní Rainer Eppelmann, jehož se tajná služba Stasi pokusila dvakrát zabít. Udělování cen pořádá organizace Post Bellum. 

Během večera vystoupí v Národním divadle mimo jiné slavný americký hudebník John Cale, člen legendárních Velvet Underground.  Vystoupí zde též slavný maďarský klávesista Gábor Presser (Omega) nebo jeden z nejznámějších světových muzikantů českého původu, kytarista Ivan Král. Zahraje také berlínská skupina Pankow, slovenský klávesista Marián Varga se zpěvačkou Janou Kirschner či skupina Pražský výběr ve své nejslavnější sestavě. 

Heidi Bohley (1950)

Foto: revolution89.de

Pochází z východoněmeckého Zhořelce (Görlitz), ale svůj život spojila především s děním v Halle. Nenápadná žena drobné postavy byla díky své odvaze a činorodosti nepřehlédnutelnou postavou na disidentské scéně v bývalé NDR.

Přes nejrůznější ústrky komunistického režimu si dokázala dodnes uchovat životní optimismus a smysl pro humor. Možná i proto se o ní říká, že nepolarizuje, ale koordinuje. V době, kdy se hroutila Berlínská zeď, nebylo Heidi Bohleyové ještě ani čtyřicet let, ale v Halle ji už dlouho znali jako aktivistku ženských mírových iniciativ, které patřily k důležitým složkám opozičního hnutí v bývalé NDR.

V roce 1982 stála u zrodu skupiny Ženy za mír a v září 1989 se podílela na vzniku občanského hnutí Nové fórum, které se stalo hnací silou překotných společenských změn.

V politické práci Heidi Bohleyová pokračuje i po sjednocení Německa. V letech 1990–2000 byla členkou městského zastupitelstva v Halle a v roce 1995 zde založila spolek Čas-dějiny, v němž se dodnes věnuje vzdělávací činnosti jako projektová koordinátorka. 

 

Právě se děje

Další zprávy