Hradec Králové - Advokát exzdravotníka havlíčkobrodské nemonice Petra Zelenky, obžalovaného v jednom z největších českých případů sériových úmrtí, se pokouší před soudem zpochybnit počet obětí, které má Zelenka podle žaloby na svědomí.
Zelenka je obžalován, že podával na havlíčkobrodském oddělení ARO pacientům nadměrné dávky léku heparin. Spis hovoří o sedmi případech, kdy kvůli tomu pacienti zemřeli, a o dalších deseti případech, kdy nebyl zločin dokonán.
I dnes, ve třetí den procesu, Zelenkův právník Jan Herout tato čísla zpochybňoval. Využil výpovědí dvou expertů ministerstva zdravotnictví, kteří v havlíčkobrodské nemocnici zjišťovali, do jaké míry mohla úmrtím pacientů zabránit lepší práce lékařů.
Advokát se pokusil poukázat na momenty, kdy experti ne zcela jednoznačně řekli, že příčinou smrti pacientů byl heparin.
"Jsem přesvědčen, že nejméně u čtyřech lidí ze sedmi není jisté, zda zemřeli jen kvůli mému klientovi. Počet mrtvých, by se měl snížit," uvedl Jan Herout.
Řekne to znalec
Soudce Jiří Vacek dnes rozhodl, že si na únor pozve i policisty, kteří Petra Zelenku vyslýchali. Chce si tak udělat jasno, zda obžalovaného bili a nutili k přiznání.
Ve stejné době by měl u soudu vypovídat i znalec v oboru soudního lékařství, který má potvrdit, zda příčinou smrti sedmi obětí byl skutečně heparin.
SOUD V KAUZE HEPARIN DEN PO DNI:
- 1. den: Zelenka odvolal svá přiznání. Vinu dává duševní nemoci
- 2. den: Vím, že zabíjel Zelenka, řekl primář ARO
Zelenka věděl, jak pomoci
Experti však na přímou otázku soudce Jiřího Vacka řekli, že Zelenka je dostatečně erudovaný na to, aby věděl, jak může heparinem pacientům ublížit.
"Samozřejmě. Je to lék, který způsobuje změnu krevního srážení a je známo, že předávkování vede ke zvýšenému krvácení," uvedl hematolog Petr Cetkovský.
"Měl Zelenka také vědět, čím může účinky heparinu eliminovat a pacienta nenechat zemřít?" zněla další soudcova otázka.
"V případě, že věděl kolik heparinu podal a v jakém časovém cyklu, určitě ano. Mohl použít lék, který by fatálnímu následku zabránil," konstatoval expert.
Co mohli lékaři
Znalci také ve svých výpovědích uvedli, že lékaři neměli mnoho možností, jak úmrtím zamezit. I když například odborník na srážlivost krve Peter Salaj, byl k havlíčkobrodskému personálu kritický.
"Některé testy na zjištění stavu jednoho z pacientů, mohly udělat dřív. Pak by ho možná zachránili," uvedl u soudu.
Jeho kolega Cetkovský však namítl, že takto lze hodnotit situaci až dnes. V době, kdy je jasné, že pacienty ohrožoval právě heparin.
"Lékaři byli ve stresu, museli jednat okamžitě. Udělat vše, co jim v tu chvíli připadalo dobré. Jsem přesvědčený, že se rozhodovali správně," řekl. "Pacienti byli ve stavu, kdy lékaři nemohli poznat, zda jejich problémy pramení právě z heparinu. Testy na příčinu krvácení však prováděli dobře a léčbu zvolili adekvátní."
Přežili a vypovídali
Jako svědci byli pozváni i dva bývalí pacienti, kteří podání heparinu přežili.
Vypovídali neochotně a bylo vidět, že jim je nepříjemné, si znovu pobyt v nemocnici připomínat. Nakonec řekli, že si prakticky nic nepamatují. Většinu léčby byli totiž v umělém spánku.
Vypovídal také syn jednoho s pacientů, který nepřežil. "Volala mi lékařka, že se tátovi totálně zhroutil systém srážlivosti krve. Zeptal jsem se, zda to znamená, že ho třeba už nikdy neuvidím živého. Řekla, že ano," vyprávěl syn jedné z obětí. "Vyrazil jsem okamžitě do nemocnic. Sám jsem pak viděl, jak se lékaři snažili otce zachránit. Přesto vykrvácel."
Proces s Petrem Zelenkou potrvá podle úterního odhadu soudce Vacka ještě zhruba měsíc. Kolem 21. února by mohl být vynesen rozsudek.