Kauza Heparin: Policie podcenila vraždy

Dom, ČTK
12. 12. 2006 14:30
Hradec Králové - Vyšetřování jednoho z nejhorších případů v dějinách kriminalistiky začalo pozdě, přiznala policie. Její postup nyní vyšetřuje inspekce ministra vnitra. Uvnitř: SPECIÁL
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Policie při vyšetřování série vražd v havlíčkobrodské nemocnici pochybila, informovala dnes mluvčí východočeské policie Iva Marková. Policista špatně zorganizoval práci kolegů, a vyšetřování proto začalo s třítýdenní prodlevou.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Kauza Heparin: Vraždy v nemocnici
Speciál Aktuálně.cz - přečtěte si všechny související články o největším případu v dějinách kriminalistiky i zdravotnictví

Policie to zjistila po svém interním vyšetřování, které nařídil její prezident Vladislav Husák.

A konstatovala vážné pochybení.

Ministr vnitra Ivan Langer kvůli tomuto případu nebude trestat někoho z policejních špiček. "Personální věci jsou v kompetenci policejního prezidenta. Případ vyšetřuje inspekce a ta nyní zjišťuje, zda někdo z policistů nespáchal trestný čin," sdělil deníku Aktuálně.cz Langer.

Podle zdroje z policejního prezídia se tresty dotknou především policistů v kraji, včetně jejich vedení.

Ředitel havlíčkobrodské policie Jaroslav Hrdina zatím nehodlá nikoho potrestat, čeká na ukončení vyšetřování. V tiskovém prohlášení havlíčkobrodské policie se pouze píše: Ředitel učiní taková organizační opatření, která by v budoucnu bránila opakování podobného zdržování.

Heparinové vraždy. Kdo zdržel zatčení?

Policista, který oznámení o podezřelých úmrtích od vedení nemocnice v Havlíčkově Brodě převzal, neměl zprvu informace za závažné. "Vyhodnotil to tak, že nejde o vážnou trestnou činnost," řekl před pár dny šéf východočeské policie Petr Přibyl.

Kontrola uvnitř policie navíc zjistila, že policista, který je odpovědný za přidělování spisů, nechal případ vyšetřovateli, jenž byl v pracovní neschopnosti. Jeho povinností přitom bylo spis postoupit jinému kolegovi, uvedla Marková. Policista tím porušil zásady trestního řízení, jako je například rychlost zjišťování skutkového stavu věci.

Jak postupovala policie
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jak postupovala policie

  • 23.10. dostává policie v Hradci Králové trestní oznámení
  • vyhodnocuje jej jako nedůležité
  • dohlížející policista onemocněl
  • tři týdny se neděje nic
  • 27.11. se vrací nemocný policista
  • kontaktuje právničku, která za nemocnici trestní oznámení sepsala; poté ředitele havlíčkobrodského ústavu
  • 30.11. přichází (nezván) na policii primář ARO Pavel Longin. Při výslechu označí zaměstnance jménem, poté jej policie zatýká

Během tří týdnů, po které případ "stál", se ve vyšetřování nijak nepokročilo, ačkoliv mohlo. Právničku, která za nemocnici podala trestní oznámení, kontaktovali policisté až na konci listopadu.

Případ, který svým dopadem nemá obdoby, se odehrával od května do září, kdy bývalý zaměstnanec anesteziologicko-resuscitačního oddělení podle policejního obvinění Petr Zelenka podával pacientům nadměrnou dávku léku Heparin. Přiznal se, že oběti usmrcoval právě tímto lékem na snížení srážlivosti krve.

Osm mrtvých, dvě komise 

Osm pacientů zemřelo, dalších devět útok přežilo.

Kraj Vysočina i havlíčkobrodská nemocnice v těchto dnech jednají s pozůstalými o odškodnění.

Případem se budou zabývat také dvě znalecké komise, které rozhodl zřídit ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Jedna prověří postup havlíčkobrodské nemocnice, druhá se bude zabývat měsíčním působením zdravotníka Petra Zelenky v nemocnici v Jihlavě, kam odešel poté, co s ním v Havlíčkově Brodě rozvázala nemocnice pracovní poměr.

 

Právě se děje

Další zprávy