Uvedla to dnes Česká televize.
Projekt opravy budišovského zámku byl nadhodnocen o 30 milionů a projekt opravy třebíčského zámku o 42 milionů korun.
V obou případech měly peníze skončit v rukou Zdeňka Doležela a jeho kompliců.
Za všechny tyto dotace odpovídala podle ČT na ministerstvu pro místní rozvoj bývalá tajemnice městského úřadu v Třebíči, později krajská zastupitelka Vysočiny a nakonec náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.
Policisté jí už včera sdělili obvinění; dnes podal žalobce návrh, aby Jourová byla vzata do vazby. Soud o tom rozhodne v neděli.
Kromě Jourové jsou trestně stíháni i Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Vladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všechny tři v pátek poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby.
Bylo závadné i Horácko?
Další projekt, ze kterého zřejmě měli mít obvinění prospěch, byl podle ČT Mikroregion Horácko. Horácké moře u Dalešické přehrady, horácká vesnice a další projekty spadající pod mikroregion měly stát více než 400 milionů korun.
Jediné evropské peníze, jež byly dosud na projekt vyčerpány, uvolnilo ministerstvo pro místní rozvoj už v roce 2004 - bylo to přes 600 tisíc korun. Dalších 250 tisíc korun přidaly obce, informovala ČT.
Starostka Koněšína Hana Žáková ČT řekla, že část peněz šla architektu a zpracovateli projektu Marku Řičářovi, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Podle informací ČT měl Řičář několik měsíců kartu ke vstupu na ministerstvo pro místní rozvoj a pravidelně jej navštěvoval.
Řičář ale ČTK řekl, že vstupní kartu měl proto, že pro ministerstvo zpracovával projektovou dokumentaci, jež se týkala ministerských objektů.
Už znají obvinění
Doležela policie obvinila z vydírání, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji, Péťu z vydírání, podplácení a nepřímého úplatkářství a Řehulku z vydírání.
Policie je tento týden zatkla kvůli vyšetřování machinací s dotacemi EU a vydírání architekta Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové až pět let.
Péťův právník usiluje o propuštění svého klienta - má být vážně nemocný. "Vězeňská služba nerespektovala rozhodnutí soudu v tom smyslu, že má být okamžitě můj klient převezen na vykonání chemoterapeutické léčby v onkologickém ústavu v Brně a umístěn ve vazební věznici v Brně," řekl dnes právní zástupce Péti televizi Nova.
Bude trvat na tom, aby tam Péťa převezen byl, a má prý příslib policie, že převoz sama zabezpečí v pondělí.