Brno - Ústavní soud odmítl stížnost lidoveckého místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala, který se domáhal omluvy deníku Blesk za článek o údajné spolupráci politika se sovětskou rozvědkou.
Senát soudu se zpravodajkou Michaelou Židlickou stížnost odmítl s tím, že politici musejí být zvyklí na větší míru kritiky a přísnější pozornost médií.
"Politici, veřejní činitelé a veřejně známé osoby musí akceptovat větší míru veřejné kritiky než jiní občané," uvedli soudci.
Přípustná kritika
Důvodem je podpora diskuse o veřejných věcech a svobodného utváření názorů.
"Politik nevyhnutelně a vědomě předkládá novinářům a široké veřejnosti ke kontrole každé své slovo a čin, a proto musí v tomto směru projevovat vyšší stupeň tolerance," uvedl Ústavní soud.
Blesk text zveřejnil v roce 2003 na základě podvržených dokumentů, což později přiznal v dalším článku.
Článek se odvolával na anonymní zdroje, podle kterých se Kasal nechal při jedné ze svých cest do Sovětského svazu v 80. letech naverbovat jako sovětský agent.
O měsíc později ale Blesk napsal další článek s titulkem "Kdo chce zničit Kasala", ve kterém přiznal, že dokumenty obviňující Kasala ze spolupráce se sovětskou vojenskou rozvědkou jsou falešné.
Falešná zpráva
"Kdo mě zná, nemohl tomu věřit. Vždyť já jsem ani nevěděl, že ta elitní sovětská rozvědka (GRU) existuje," řekl Kasal, když ústavní stížnost podal.
Podle Městského soudu v Praze, odvolacího Vrchního soudu v Praze i Nejvyššího soudu první článek v Blesku nemohl poškodit Kasalova osobnostní práva. Obsahoval informace pouze o anonymních dokumentech, nikoliv tvrzení, že žalobce se sovětskou rozvědkou opravdu spolupracoval.
Článek byl proto podle rozsudků vyvážený.