Kalousek přirovnal EET ke koncentračnímu táboru. Podpoříme každého, kdo mu může uniknout, řekl

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
29. 11. 2016 12:12
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek použil na tiskové konferenci k elektronické evidenci tržeb nečekaně ostré přirovnání. EET je podle něj jako koncentrační tábor, TOP 09 podle něj podpoří každého, kdo by mu mohl uniknout. Za příměr se následně omluvil.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: DVTV

Praha – Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek na tiskové konferenci před jednáním sněmovny přirovnal elektronickou evidenci tržeb ke koncentračnímu táboru. "Podpoříme každého, který by tomuto koncentračnímu táboru mohl uniknout. Platí ale, že prioritou je tyto tábory zrušit úplně," řekl Kalousek. Vzápětí se za přirovnání omluvil. "Nebylo to vhodné, hluboce se za to omlouvám."

Šéf lidovců, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek jeho slova komentoval stručně: "Ne každému se vždy bonmot povede," řekl Bělobrádek Aktuálně.cz. A smířliví jsou k výroku i další poslanci. "Omluvil se, další komentář k tomu tak už není třeba," reagoval na Kalouskův výrok předseda ODS Petr Fiala. A obdobně věc shrnul i místopřeseda poslanců KSČM Pavel Kováčik: "Evidentně přestřelil, už se za to omluvil. Snad se mu to už nebude stávat," dodal Kováčik.

EET je způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka posílány na státní správu. Podívejte se, jak systém funguje.
2:47
EET je způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka posílány na státní správu. Podívejte se, jak systém funguje. | Video:

Babiš minulý týden navrhl, aby se EET mohli vyhnout živnostníci s ročním obratem do 250 tisíc korun. A také e-shopy, ve kterých se platí elektronicky. Vyvolal tím ale koaliční roztržku se sociálními demokraty, kteří o záměru změnit zákon týden před spuštěním první fáze EET dopředu nevěděli.

"Jsme proti jakémukoliv oslabování EET. Babišův návrh pro nás není důvěryhodný, nepodpoříme ho," řekl premiér Bohuslav Sobotka po pondělním jednání vlády. "Doufám, že si o tom ještě promluvíme a že ČSSD ještě změní názor," reagoval ministr financí. 

Toho ve sněmovně čeká tento týden boj v duchu Jiráskova románu Proti všem. Kromě změn v EET, které zatím nemají podporu opozice ani koaliční ČSSD, budou poslanci projednávat návrh rozpočtu, ale také takzvaný lex Babiš, tedy zákon o střetu zájmů politiků. 

 

Právě se děje

Další zprávy