reklama
 
 

Babiš změny v EET předloží sněmovně jako poslanec. ČSSD jeho návrhy nepodpoří, řekl Sobotka

Aktualizováno 28. 11. 2016 16:03
Foto: Jakub Plíhal
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po pondělním jednání vlády odmítl změny v elektronické evidenci tržeb, které navrhuje ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten je nakonec sněmovně přeloží v rámci poslaneckého návrhu, zákonodárci za ČSSD jej ale nepodpoří, avizoval premiér po pondělním jednání vlády. "Nechceme žádné oslabování EET, ke kterému takové návrhy směřují," prohlásil předseda vlády. Babiš se ale bránil, že jeho návrh má pomoci drobným živnostníkům. "Chceme jim zjednodušit život," řekl.

PrahaSociální demokracie nepodpoří změny v elektronické evidenci tržeb. Po pondělním jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj návrhy ministra financí Andreje Babiše (ANO) přicházejí pozdě, znovu otvírají už uzavřenou debatu a nemají jeho důvěru. "Nechceme žádné oslabování EET, ke kterému takové návrhy směřují. Problém je také v subjektivním posuzování toho, kdo může paušální daň získat. O tom rozhodne úředník na finančním úřadu," řekl Sobotka s tím, že to otevírá nový prostor pro korupci.

Podle Sobotky navíc takové výjimky nejsou fér k zaměstnancům. "Těm nikdo žádné daňové paušály nenabízí. My chceme, aby tady byl férový přístup ke všem ekonomicky činným lidem, zaměstnancům i živnostníkům," dodal premiér.

Babiš minulý týden přišel na koaliční radu s návrhem, aby se povinnosti EET mohli vyhnout nejmenší živnostníci s obratem do 250 tisíc korun ročně. Ti by mohli zažádat o paušální daň. Pokud by ji finanční úřad osouhlasil, EET by vykazovat nemuseli. "Je to pomoc nejmenším živnostníkům, chceme jim zjednodušit život," brání návrh Babiš. 

Jeho vládní kolegové mu ale vyčítají, že nepředložil žádné konkrétní analýzy toho, kolika lidí by se taková varianta mohla týkat a jak by to zasáhlo do rozpočtu. "Na obě tyto otázky pan Babiš odpověděl, že neví," komentoval po jednání vlády premiér Sobotka. 

Ministr financí přesto doufá, že se mu podaří koaličního partnera přesvědčit. "Doufám, že se o tom ještě pobavíme a že sociální demokracie ještě změní názor," dodal Babiš. Návrh chce na úterním jednání dolní komory parlamentu předložit nikoliv jako ministr, ale jako řadový poslanec. 

Jednání vlády bylo znovu bouřlivé. "Zcela nekompetentní Babiš na vládě: Ignoruji pravidla, obejdu vládu u EET poslaneckým pozměňovákem, dopady na rozpočet neumím vyčíslit," psal na Twitter končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Navrhované změny podle Babiše nic nezmění na tom, že se systém EET spustí 1. prosince. A odklad odmítá i premiér Bohuslav Sobotka. O novinkách v zákoně budou poslanci jednat zítra. 

autor: Veronika Neprašová | 28. 11. 2016 13:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama