Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ostře ohradil proti vyjádření mluvčí Evropské komise, že je Kalouskovo ministerstvo odpovědné za chyby v operačním programu Severozápad, kterému Brusel vyměřil vysokou pokutu za čerpání evropských peněz.
"Odpovědnost za chybu nese vždy ten, kdo ji zavinil. Činit auditora spoluzodpovědným je logika stejně třeskutá jako požadovat po revizorovi jízdenek, aby zaplatil pokutu za černého pasažéra, kterého nepřistihl," prohlásil ministr Kalousek.
Podle něj je chyba jednoznačně na straně daných krajů, tedy Karlovarského a Ústeckého.
Nedostatečnou kontrolu ze strany ministerstva financí, které je hlavním auditorem všech programů na čerpání evropských peněz, kritizovala ve středu mluvčí komisaře pro regionální politiku Shirin Wheelerová.
"Kontrolu má plně v gesci řídící orgán ROP Severozápad," říká Kalousek a dodává: "I ve sdělení Evropské komise je explicitně uvedeno, že manipulace a podvody se děly na krajské úrovni."
Nejsme policie, hájí se Kalousek
Ministr Kalousek také připomněl, že bývalý ředitel řídícího orgánu ROP Severozápad je ve výkonu trestu, další vedoucí činitelé čelí trestnímu stíhání.
"Platební a certifikační ani Auditní orgán ministerstva financí nedisponuje stejnými zjišťovacími prostředky jako policie, tedy odposlechy nebo zabavením počítačů, a z tohoto důvodu nebylo možné odhalit skutečný rozsah podvodů a zločinů," hájí své ministerstvo Miroslav Kalousek.
Právě program Severozápad dostal od Bruselu pokutu za chyby v operačních programech. Ministerstvo financí jej zastavilo, což znamená, že Ústecký ani Karlovarský kraj nedostanou proplaceny některé projekty za 2,6 miliardy korun.
Ministerstvo financí pak krajům nabídlo, že pokud tuto částku, kterou Česká republika z Bruselu nedostane, zaplatí (třeba i formou státní půjčky), program se může znovu spustit, v opačném případě bude čerpání dotací zastaveno.
Zastupitelstvo Ústeckého kraje to odmítlo, Karlovarský kraj nabídku ještě zvažuje.
Kritika z Bruselu
Středeční vyjádření Wheelerové ovšem není zdaleka první kritikou ze strany Evropské komise. O tom, že Brusel vyčítá ministerstvu financí špatnou kontrolu, psalo Aktuálně.cz už vloni.
"Evropská komise nemůže důvěřovat výsledkům kontrol ministerstva dopravy a ministerstva financí, nemůže důvěřovat ani výročním kontrolním zprávám ministerstva financí," psalo se tehdy ve zprávě Evropské komise.
Jak teď Česká republika situaci vyřeší - tedy zda pokutu zaplatí stát, nebo kraje -, je čistě na ní. Pokutu do Bruselu nicméně stát posílat nebude, Evropská komise ji odečte od dalších dotací. Je tak čistě na "domácí" dohodě, kdo uhradí díru v českém rozpočtu.