Vyčteno z tajeného auditu: Českým úřadům se nedá věřit

Petr Holub
26. 10. 2012 11:00
Praha zprávu tajila, i když na jejím základě utrpí státní pokladna vážnou škodu
Ministr financí Miroslav Kalousek: Neuhlídal.
Ministr financí Miroslav Kalousek: Neuhlídal. | Foto: Vojtěch Marek

Objev dne - Desetimiliardovou pokutu, kterou Evropská komise potrestala Českou republiku za zmanipulované dopravní zakázky, mají na svědomí ministerstva dopravy a financí.

Informoval o tom deník Insider s tím, že ministři a jejich úředníci nedokázali dopravní stavby řídit ani kontrolovat.

Tento závěr list vyčetl z auditu, který Evropská komise dokončila už 9. srpna. Od té doby ho bruselské i pražské úřady důsledně tajily, i když na jeho základě utrpí státní pokladna vážnou škodu. Devět a půl miliardy korun.

Insider se k auditní zprávě dostal a prostudoval ji. Rozhodující zjištění z dokumentu zní: "Evropská komise nemůže důvěřovat výsledkům kontrol ministerstva dopravy a ministerstva financí, nemůže důvěřovat ani výročním kontrolním zprávám ministerstva financí."

Auditní zpráva připomíná, že kontroloři strávili v Česku jeden týden na počátku července. Prověřovali průběh deseti veřejných zakázek z dotačního programu Doprava.

Odhalení manipulací při několika stavbách ovšem nebylo skutečným cílem bruselských kontrolorů. Chtěli totiž zjistit, jak pracují audity ministerstva dopravy a financí. A dospěli k závěru, že "řízení a kontrolní systém dostatečně nefungují".

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Co bruselští úředníci v Česku kontrolovali? Jaká pochybení našli? A co dalšího vzkázali úřadům?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Inflace v eurozóně v červenci vystoupila na rekordních 8,9 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. V celé Evropské unii inflace v červenci zrychlila na 9,8 procenta z červnových 9,6 procenta, uvádí evropský statistický úřad. Tento údaj Eurostat v rychlém odhadu neuváděl.

Inflace v eurozóně se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ke konci července ECB v reakci na prudký růst inflace poprvé od roku 2011 zvýšila základní úrokové sazby, a to výrazněji, než původně avizovala. Její základní úrok se dostal na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.

Ceny energií v eurozóně se podle konečné zprávy Eurostatu v červenci meziročně zvýšily o 39,6 procenta. Jejich růst nicméně zpomalil z červnových 42 procent. Zrychlil naopak růst cen potravin, a to na 9,4 procenta z 8,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy