Vyčteno z tajeného auditu: Českým úřadům se nedá věřit

Petr Holub
26. 10. 2012 11:00
Praha zprávu tajila, i když na jejím základě utrpí státní pokladna vážnou škodu
Ministr financí Miroslav Kalousek: Neuhlídal.
Ministr financí Miroslav Kalousek: Neuhlídal. | Foto: Vojtěch Marek

Objev dne - Desetimiliardovou pokutu, kterou Evropská komise potrestala Českou republiku za zmanipulované dopravní zakázky, mají na svědomí ministerstva dopravy a financí.

Informoval o tom deník Insider s tím, že ministři a jejich úředníci nedokázali dopravní stavby řídit ani kontrolovat.

Tento závěr list vyčetl z auditu, který Evropská komise dokončila už 9. srpna. Od té doby ho bruselské i pražské úřady důsledně tajily, i když na jeho základě utrpí státní pokladna vážnou škodu. Devět a půl miliardy korun.

Insider se k auditní zprávě dostal a prostudoval ji. Rozhodující zjištění z dokumentu zní: "Evropská komise nemůže důvěřovat výsledkům kontrol ministerstva dopravy a ministerstva financí, nemůže důvěřovat ani výročním kontrolním zprávám ministerstva financí."

Auditní zpráva připomíná, že kontroloři strávili v Česku jeden týden na počátku července. Prověřovali průběh deseti veřejných zakázek z dotačního programu Doprava.

Odhalení manipulací při několika stavbách ovšem nebylo skutečným cílem bruselských kontrolorů. Chtěli totiž zjistit, jak pracují audity ministerstva dopravy a financí. A dospěli k závěru, že "řízení a kontrolní systém dostatečně nefungují".

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Co bruselští úředníci v Česku kontrolovali? Jaká pochybení našli? A co dalšího vzkázali úřadům?

 

Právě se děje

Další zprávy