Ve starších, dnes už zapomenutých rozhovorech v médiích totiž Kalousek tvrdil, že věřitelé byli dva. A že jejich jména nemůže zveřejnit. Argument zněl: Nepřejí si to, a nestihl jsem je o to zatím požádat.
V době těchto rozhovorů byl přitom švagr Lubomír Kašák - o němž Kalousek loni prohlásil, že právě on byl tajemným sponzorem - už dávno po smrti.
Deník Aktuálně.cz se k majetkovým poměrům lidoveckého lídra vrátil rok poté, co odstartovala bytová aféra expremiéra Stanislava Grosse. Byl to právě Miroslav Kalousek, kdo tehdy vyzýval Grosse k rezignaci a nakonec sehrál výraznou roli v pádu tehdejšího předsedy vlády.
Ze dvou věřitelů jeden...
Původ peněz, z nichž financoval stavbu svého rodinného domu v Bechyni, Kalousek roky tajil. Teprve loni, když právě vrcholila vládní krize, označil za svého jediného věřitele dnes již zesnulého švagra Lubomíra Kašáka. Tvrdil, že si od něj půjčil a posléze vrátil 860 tisíc korun. Vila v Bechyni stála podle dokumentů celkem 2,3 miliónu korun.
Potíž je ale v tom, že ve starších rozhovorech pro média Kalousek vždy mluvil nikoli o jednom, ale o dvou mecenáších.
Tak například v Mf Dnes v únoru 2004 Kalousek říká: "Oba ti lidé říkají: kdybych věděl, že je potřeba, abys mě zveřejnil, tak bych ti nikdy nepůjčil."
Podobně odpovídá v dalším rozhovoru, tentokrát z listopadu 2003, kdy opět zmiňuje dva věřitele a dodává: "Ještě jsem nestihl požádat je o svolení zveřejnit jejich jména."
Lubomír Kašák, jehož sám Kalousek nakonec označil za svého jediného věřitele, byl ale v době obou rozhovorů dávno mrtvý.
V září 2002 jej zastřelil obchodní partner.
...a pak zase dva
Koho tedy chtěl žádat o svolení? Miroslav Kalousek dnes tvrdí, že tehdy mlžil a to s ohledem na rodinu. "Bože můj, jestliže někdo zemřel za okolností, které jsou pro rodinu frustrující, neměl jsem zájem to zveřejňovat v novinách. Kdybych řekl, že se ho na to nemůžu zeptat, protože zemřel, bylo by to, jako kdybych ho jmenoval," řekl nyní šéf lidovců.
Co říká Kalousek - Poslechněte si AUDIO
K tomu, aby Kašáka coby věřitele tajil, ale nebyl žádný důvod. O tom, že podnikatel ve stavebnictví Kašák rodinu Kalouskových finančně podporuje, se totiž veřejně vědělo dávno. Švagr mimo jiné přispěl na Kalouskovu předvolební kampaň v roce 1998.
Pro nesoulad mezi počtem věřitelů má dnes Kalousek podobné vysvětlení: "Dominantní částku mě půjčil švagr a na zařízení nám půjčovali asi 25 nebo 30 tisíc rodiče mé ženy. Já měl za to, že pořízení domu je včetně vnitřního vybavení."
Proč tedy o rodičích ženy loni, kdy zveřejnil jako věřitele Kašáka, nemluvil, už Kalousek nevysvětlil.
Kašák - "bytový agent"
Kontroverzní podnikatel Kašák hrál v rodinných nemovitostech Kalousků klíčovou roli. Kromě domu v Bechyni je s ním spojen i luxusní apartmán na pražském Veleslavíně, který je dnes psaný na Kalouskovu ženu.
Před rokem však vyšlo najevo, že původně do bytu investoval Kalouskův známý, zbrojař Richard Háva.
O veleslavínském apartmánu ČTĚTE ZDE.
Háva přitom získával armádní zakázky v době, kdy nynější šéf lidovců působil coby náměstek ministra obrany.