Kalousek: Zákon o biopalivech je nemravná podpora Babiše

Domácí Kateřina Surmanová, Domácí
8. 4. 2015 20:15
Na novelu o prodloužení daňové úlevy pro biopaliva máme plivnout a smést ji, řekl ve sněmovně Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Středa byla v Poslanecké sněmovně dnem debat o střetu zájmů Andreje Babiše. Poslanci byznysu ministra financí věnovali v kuloárech celé dopoledne, navečer se debata přesunula na plénum. První projednávání novely, která prodlouží daňové úlevy pro biopaliva o dalších pět let, vyvolalo ve sněmovně velké emoce.

"Je nemravné, abychom se tím návrhem vůbec zabývali. Máme na něj plivnout a smést ho,“ apeloval na sněmovnu nejsilnější hlas opozice, Miroslav Kalousek (TOP 09).

Předseda ODS Petr Fiala na adresu Babiše řekl, že jde o zneužití politického postavení pro vlastní ekonomické zájmy. Vyzval poslance ANO, aby si uvědomili střet zájmů a zdrželi se hlasování o zákonu.

Babišova firma Preol je jediným českým dodavatelem biopaliva pro největšího tuzemského distributora pohonných hmot, státní firmu ČEPRO. Proto se předložení novely ujalo ministerstvo zemědělství. Hlavní výhody z daňových úlev půjdou za distributory pohonných hmot, ale i výrobci z nich ukrojí desítky milionů korun.

"Vznikla celkem žertovná diskuse, komu je tato podpora adresována, jestli zákazníkům, producentům či distributorům. Je zcela lhostejné, kde na té lince k zákazníkovi je nárok na vratku. Úleva je za účelem podpory odbytu, a to je podpora produkce. Je to návrh zákona o dvojité veřejné podpoře skupině Agrofert – nejen jí, ale jí dominantně," shrnul Kalousek opoziční výtky.

Druhou podporou, kterou Kalousek zmínil, je, že se má změnit i způsob, jak budou distributoři plnit povinnou kvótu biopaliv. Teď si ji mohou splnit tím, že na trh pošlou část čistého biopaliva a do zbytku benzinu nebo nafty nepřimíchají nic.

"Před dvěma týdny jsme během videokonference s Komisí zjistili, že takto už povinnou kvótu naplňovat nemáme. Unie chce, aby se biosložka objevila v každém prodaném litru paliva," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). To bude v praxi znamenat, že distributoři budou potřebovat víc biopaliv na přimíchávání.

"Pan Kalousek prosadil biopaliva v roce 2009. On to tady prosadil a teď říká něco úplně jiného," reagoval v ČT Babiš.

Jurečka a předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek zase Kalouskovi obratem vmetli, že ještě před šesti lety chtěl při původním zvýhodnění biopaliv "bojovat s klimatickými podmínkami do posledního muže, poslední kapky krve a posledního krejcaru."

V rozpravě Babiš nevystoupil. České televizi ve středu řekl, že bude hlasovat proti návrhu. "Mně je úplně jedno, jestli ho Sněmovna příjme nebo ne," uvedl Babiš. Kvůli vleklé debatě se ve středu nepodařilo projednání bodu dokončit, sněmovna o něm bude hlasovat v dalších dnech.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že ČSSD zákon pustí do druhého čtení. Chce se ale zeptat Evropské komise, jestli je norma v pořádku z pohledu evropských pravidel. Premiér zdůraznil, že není možné "na kritice střetu zájmů" Babiše pokračovat takovým způsobem, aby byl poškozen venkov a zemědělci.

Faltýnek řadu tvrzení označil za mýty. Například uvedl, že Agrofert není dominantním producentem řepky, z níž se část biosložek vyrábí. Řekl, že loni Agrofert sklidil řepku jen z pěti procent ploch, na nichž se pěstovala. Poukázal i na to, že některé okolní země plánují rozšířit osevní plochy s řepkou.

Biopaliva se povinně přimíchávají do benzinu i motorového oleje, každý distributor si musí splnit povinnou kvótu, které může dosáhnout i tím, že na trh vypustí dostatek vysokoprocentního nebo čistého biopaliva, které se zatím nedaní vůbec. Právě čisté a vysokoprocentní biopalivo budou ve snížených daňových sazbách, nízkoprocentní biopaliva žádnou slevu na dani mít nebudou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy