K Mirkovi to nesedí, říká ČSSD nad důkazy o opisování

Martina Machová Martina Machová
19. 6. 2011 14:57
Místo Lidového domu bude případ poslance Miroslava Svobody řešit pražská organizace
Poslanec Miroslav Svoboda se svého titulu ani mandátu vzdát nehodlá. ČSSD řeší problém "kam s ním"
Poslanec Miroslav Svoboda se svého titulu ani mandátu vzdát nehodlá. ČSSD řeší problém "kam s ním" | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka dává ruce pryč od případu poslance Miroslava Svobody, který má na kontě dva plagiátorské případy. Tvrdí ovšem, že jen do doby, než případ projedná pražská organizace ČSSD. Pak se prý k opisování sociálně demokratického poslance hodlá vrátit.

Svoboda nejprve získal titul inženýra díky opsané diplomové práci a pak vydával v médiích za svůj i text, který takřka celý zkopíroval ze statě sepsané stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem.

Sobotka původně vyčkával na doklady, že je Svoboda plagiátor, a když to Vysoká škola finanční a správní i David Rath potvrdili, předal případ pražské organizaci ČSSD, jejímž je Svoboda členem a která ho minulý rok zařadila na kandidátku voleb do sněmovny.

Svoboda se přes veškeré důkazy o opisování odmítá vzdát jak titulu inženýra, tak mandátu poslance a pražská organizace by o jeho osudu měla jedna v pondělí.

V rukách JUDr. Hulínského

Případ tak bude řešit předseda pražské sociálnědemokratické buňky Petr Hulínský, který získal titul JUDr. za práci, jejíž kvalitu rovněž experti zpochybnili.

"Budeme o tom diskutovat na předsednictvu a seznámíme se se závěry školy," řekl Aktuálně.cz Petr Hulinský.

"Mrzí mne, že u poslance Svobody k něčemu takovému došlo, protože se mi to k němu nehodí. Opisování textů považuji za neetické a nechám si to od pana poslance vysvětlit," dodal.

K jinému postoji nepřiměl Hulínského ani argument, že škola už Svobodovo opisování oficiálně potvrdila. Otázkám, zda by měl poslanec rezignovat či přestat používat podvodně nabytý titul, se tak zcela vyhnul.

Případy Svobody i Hulínského, jakož i dalších poslanců popisuje Aktuálně.cz v seriálu, v němž zkoumá, jak poslanci získali k akademické tituly.

Mirkovi věříme

Podobný postoj jako Hulínský zastávají k opisujícímu kolegovi i místopředsedové pražské stranické buňky.

Také Jiří Bodenlos si chce nejprve vyslechnout Svobodovu verzi. Jak prý kolegu zná, nevěří příliš tomu, že opisoval, uvedl přesto, že důkazy Svobodova opisování byly zcela jasně doloženy. Bodenlos je podle vlastních slov z případem z médii seznámen.

"Když ale uvidím, že je zle, jsem proto, aby titul neužíval," dodává ještě.

Spíš jako problém Svobody a jeho vlastní ostudu pak patálie s diplomovou prací a dalším opisováním vidí další z pražských místopředsedů Daniel Hodek.

"Obecně můžu říci, že je to výsostná věc jednotlivce, která se netýká partaje," míní. I on tvrdí, že kauzu příliš nesleduje a před dalším komentářem by si rád vyslechl přímo stranického kolegu.

Primárky to vyřeší

Případem Miroslava Svobody se nezabýval tento týden ani poslanecký klub, jen předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že sociálně demokratickému poslanci jeho "literární aktivity, které nejsou zcela originální" vytkl.

"Myslím si, že by tuto věc měl jednoznačně řešit. Nepomáhá si tím ani ve vlastní politické straně. Dříve nebo později budou primárky a tam by se měly tyto argumenty zohlednit," řekl jen.

Nejostřeji proti opisování poslance Svobody vystoupil místopředseda ČSSD a pražský sociální demokrat Jiří Dienstbier, který svého stranického kolegu vyzval nejen k neužívání titulu, ale i ke složení poslaneckého mandátu a funkcích v zastupitelstvu Prahy 10.

Na pátečním jednání předsednictva ČSSD podle informací Aktuálně.cz téma opět zdvihl a své požadavky zopakoval. Špičky ČSSD ovšem jednání o Svobodovi přerušili právě s ohledem na pondělní jednání pražské stranické buňky.

 

Právě se děje

Další zprávy