Praha - Pražský vrchní soud, který minulý týden nařídil nižší instanci znovu projednat takzvanou kauzu justiční mafie, také řekl, kdo už se nesmí k případu znovu dostat.
Krajskému soudu v Praze nakázal, že se novým procesem nesmí zabývat Vojtěch Cepl mladší. Tedy soudce, který loni rozhodl, že v Česku skutečně existuje "zákulisní justiční mafie".
Vrchní soud v rozsudku konstatuje, že původní soudce Vojtěch Cepl při rozhodování několikrát procesně pochybil. Jeho rozsudek označil Vrchní soud za nepřezkoumatelný pro nesrozumitelnost a založený na nepodložených spekulacích.
Krajský soud prý nerespektoval obsah žaloby. Jednotně prý nepostupoval ani v návrzích na doplnění dokazování - některé přijal, jiné bez zdůvodnění odmítl.
Zásadním pochybením bylo i to, že vzal za "prokázané a všeobecné známé" okolnosti takzvaného případu Katarský princ. Některé závěry navíc vrchní soud označil za "zjevené pravdy a nikoliv výsledek dokazování".
Soudce Cepl odmítl závěry Vrchního soudu komentovat. Aktuálně.cz řekl, že by usnesení měl komentovat ten, kdo ho sepsal.
Je to skandální
"Ta možnost v zákoně je, já jsem se s tím ale ve své praxi nikdy nesetkal," říká bývalý první viceprezident Soudcovské unie Jaroslav Mádr. "Běžné to ale rozhodně není," dodává.
Smířit se s tím nehodlá ani stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která slova o mafii použila.
"Považuji to za skandální, přijde mi to velmi neetické, jiného soudce by za to určitě jezdili ukazovat v kleci. Nemohu se ani smířit s tím, že se to dozvídám z médií. Ještě jsem to ani nedostala v písemné podobě," řekla pro Aktuálně.cz Benešová.
Vesecká znovu u soudu
V tuto chvíli se ví, že vrchní soud rozhodl o repete. Vyhověl námitce nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a šesti dalších vysokých představitelů tuzemské spravedlnosti - a případ vrátil na krajský soud.
Podaná námitka přitom byla podle informací Aktuálně.cz formulována nezvykle tvrdě. "Soud bez důkazů svévolně hovoří o jakési 'kolektivní' vině a jeho ničím nepodložené právní závěry o jakémsi 'protistátním spikleneckém centru' nemají oporu v provedeném dokazování ani v právním hodnocení," stálo v odvolání.
Soudce Cepl mladší loni rozhodl, že se bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemusí Vesecké a spol. omlouvat za slova o mafii, která použila, když komentovala způsob, jakým se vyšetřovala kauza tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.
Souce tehdy uvedl, že Vesecká a spol. postupovali v kauze Jiřího Čunka tak, že si lidé mají plné právo myslet, že chtěli zmanipulovat vyšetřování.
Cepl přesně popsal jejich metody - od schůzek, telefonátů, šikanování zainteresovaných státních zástupců a vyšetřovatelů až po bezdůvodné předání případu do Jihlavy (což byl začátek konce Čunkova stíhání).
Účastníci sporu stále ještě nemají rozhodnutí odvolacího soudu k dispozici, neví se tedy, proč byl případ vrácen k novému projednání.