Soudy v Praze rušily jednání, insolvenční rejstřík i databáze trestů měly výpadek

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 15. 8. 2016 18:54
Porucha elektroinstalace ochromila Justiční areál v Praze Na Míčánkách, kde sídlí polovina obvodních soudů v Praze a jsou zde i centra důležitých databází resortu. Svá jednání v pondělí zrušilo pět z deseti obvodních soudů - pro Prahu 4, 6, 8, 9, a 10. Několik hodin nefungovala ani elektronická aplikace insolvenčního rejstříku, rejstříku trestů nebo databáze Infosoud. Podle ministerstva spravedlnosti se již většinu problémů podařilo vyřešit a v úterý by měl justiční areál fungovat bez omezení.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Justiční elektronické aplikace včetně insolvenčního rejstříku, rejstříku trestů nebo databáze Infosoud v pondělí několik hodin nefungovaly. Výpadek nastal kvůli poruše elektroinstalace v pražském justičním areálu Na Míčánkách. Část systému se povedlo obnovit okolo 14. hodiny, ministerstvo spravedlnosti doufá, že se zbytek aplikací povede zprovoznit do úterního rána.

"Pravděpodobně shořela elektroinstalace," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristina Labohá.

Spolu s insolvenčním rejstříkem kolabovala i polovina soudů v Praze. V areálu Na Míčánkách totiž sídlí pět z deseti obvodních soudů hlavního města – pro Prahu 4, 6, 8, 9 a 10.  A jejich soudci museli zrušit pondělní jednání.

"Nefunguje nahrávací zařízení v jednacích síních ani systém, kam se ukládá průběh soudního jednání," potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Hana Zítková.

V podvečer řešil situaci krizový štáb, který rozhodoval, zda nechá v úterý areál Na Míčánkách ještě uzavřený. Až po 18 hodině pak rozhodl, že v úterý bude provoz bez omezení a nařízená soudní jednání nezruší. "Postupně se daří zprovoznit další externí systémy a servery," uvedla mluvčí Labohá.

Podle ní se nyní intenzivně pracuje na úplném zprovoznění podatelen na soudech a systému elektronického platebního rozkazu. "Očekáváme, že by se všechny aplikace mělo podařit obnovit během několika hodin," dodala Labohá s tím, že lidem přesto doporučuje sledovat stránky ministerstva spravedlnosti.

Nefungující insolvenční rejstřík způsoboval problémy všem, kteří si chtějí ověřit, zda jejich obchodní partner není v insolvenci a zda s ním mohou uzavřít smlouvu. A také se třeba podívat, zda či kdy jaká firma skončila v insolvenci - od toho data se odvíjí například to, kdy je třeba přihlásit svoji pohledávku do insolvenčního řízení.

Není to první případ kolapsu registrů ministerstva. Před rokem několik týdnů kolaboval obchodní rejstřík – firmě Corpus Solutions, která jej spravuje, se nepodařil přechod na novou aplikaci. A nešlo tak například zapisovat nové firmy. Ministerstvo poté uplatnilo u dodavatele penále pět tisíc za každý den, kdy byl omezený provoz. Své místo následně opustil i úředník Petr Koucký, který měl provoz systému na starosti.

 

Právě se děje

Další zprávy