Obchodní rejstřík dál kolabuje, řeší ho už tři týmy

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 10. 2014 19:05
Ministryně spravedlnosti Helena Válková bude po chybující dodavatelské firmě vymáhat 5,5 milionu korun za přesčasy vyplacené úředníkům soudů, kteří hasí problémy s nefunkčním systémem.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Stovky firem stále v Česku marně čekají na zápis či změnu údajů v obchodním rejstříku. Ani po třech týdnech se nepodařilo vyřešit problém s kolabujícím registrem, který si ministerstvo spravedlnosti nechalo za zhruba 33 milionů korun zmodernizovat.

Přestože mají soudy podle zákona na změny v rejstříku či zápisy nových firem pět dnů, lhůtu v některých případech nestíhají.

"Máme aktuálně šestnáct firem po termínu a dalších čtrnáct, kde nemůžeme zjistit číslo jednací, a zaplatit tak soudní poplatek," říká například podnikatel Petr Čížek, provozovatel serveru Zalozfirmu.cz, která zakládá firmy na klíč.

Aplikaci obchodních rejstříků vytvořila pro ministerstvo spravedlnosti firma Corpus Solutions. Zároveň software spravuje. Předminulé pondělí nasadila aktualizovanou verzi, která ale od počátku kolabuje.

Problém známe, příčinu ne

Problém se zatím nedaří vyřešit, přestože na něm pracují už tři speciální týmy. Kromě původního, který program vytvořil, totiž společnost Corpus Solutions nyní dodala novou skupinu expertů. Vlastní tým na řešení problému poslalo před deseti dny i ministerstvo spravedlnosti.

"Společnost Corpus Solutions říká, že o problému ví. Chyba není v systému samotném, ten je údajně dobrý, ale padá to při zatížení a určité konstelaci úkolů. Nemohou přijít na to, kde je příčina," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina.

Proplatí práci navíc

Úředníci soudních rejstříků tak kvůli padajícímu systému pracují přesčas a ministerstvo jim musí zvláštní nasazení zaplatit.

Ministryně Helena Válková (ANO) proto rozhodla, že uvolní mimořádných 5,5 milionu korun. Vymáhat je ale bude po dodavateli. "Tato částka bude samozřejmě přeúčtována dodavateli systému," uvedl Konvalina.

Resort navíc požaduje po firmě smluvní pokutu. Od počátku července (systém měl fungovat už v červnu) jí účtuje denní penále pět tisíc korun. Platit by ho firma měla do doby, než systém zprovozní bez chyb.

Stopli všechny platby

Corpus Solutions měla za modernizaci obchodního rejstříku dostat 33 milionů korun. Ministerstvo jí dosud proplatilo jen necelých 21 milionů. Zbývající část plateb s okamžitou platností zastavilo.

"Od okamžiku, kdy bylo zřejmé, že dodavatel není schopen v dohodnutém termínu kvalitně splnit své závazky, byly ministryní spravedlnosti s okamžitou platností pozastaveny veškeré platby ve prospěch dodavatele, včetně servisních smluv," podotkl mluvčí Konvalina. Jen na servisu celého systému má přitom Corpus Solutions dostávat 845 tisíc měsíčně.

Zástupci společnosti již dříve odmítli problémy komentovat s tím, že podepsali závazek mlčenlivosti. Ministryně Válková sice minulý týden oznámila, že firmu mlčenlivosti zprošťuje, Corpus Solutions ale na zaslané otázky dosud nereagovala.

 

Právě se děje

Další zprávy