Julínek změní specializované zdravotní ústavy

Zdeněk Mihalco, Petr Holub
24. 10. 2007 13:00
Špičková zařízení mají být součástí univerzitních nemocnic
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha, Brno - Stát možná nadále nebude řídit specializované zdravotní ústavy, které se věnují výzkumu a léčbě nemocí srdce, leukémie a transplantací. Špičková zdravotnická zařízení se stamilionovými obraty chce ministr Tomáš Julínek předat fakultním nemocnicím. Odpovědnost za nejdražší léčbu od státu tak podle Julínkova plánu převezmou například univerzity.

Šlo by o největší převrat v organizaci státního zdravotnictví za posledních patnáct let.

Například pražský Ústav hematologie a krevní transfuze, kde se provádějí třeba transplantace kostní dřeně, se má stát součástí Všeobecné fakultní nemocnice. Ke stejné nemocnici se má podle informací deníku Aktuálně.cz připojit Revmatologický ústav.

Z několika velkých pražských nemocnic vzniknou v Praze a Brně univerzitní nemocnice, což budou specializovaná zařízení a akciové společnosti s dvoutřetinovým podílem státu a třetinovým podílem univerzit. Zákon o univerzitních nemocnicích bude sněmovna projednávat příští rok a má začít platit v lednu 2009.

Ředitelé ústavů protestují

Pravděpodobně také dojde ke propojení pražské Thomayerovy nemocnice s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM).

V Brně se má podle představ ministra Julínka propojit Masarykův onkologický ústav s Fakultní nemocnicí u svaté Anny. "Pod nemocnici U svaté Anny bude patřit nejspíš také Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie," potvrdil nyní deníku Aktuálně.cz Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví. "Ještě není jisté, zda půjde o jedno zařízení nebo zda ta zařízení budou velmi úzce spolupracovat," dodal.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chystá razantní změny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chystá razantní změny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ředitelům specializovaných ústavů se plány ministerstva nelíbí. "Vznikne kolos, který bude obtížně říditelný," myslí si například ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze Pavel Klener. Ministerstvo s Klenerem nesouhlasí. "Důvodem je právě zjednodušení řízení, zlepší se přístup k evropským fondům a také se tím ušetří peníze, až desítky milionů," tvrdí Tomáš Cikrt z ministerstva.

Co bude s nemocnicemi

Ministerstvo zdravotnictví své plány o budoucnosti zdravotnictví v Praze zatím nechce oficiálně představit. "Ještě není vše rozhodnuté, záměry ministerstva představíme do konce roku," říká Tomáš Cikrt.

Ministr Julínek zřídil komisi, ve které je například primátor Bém nebo zástupci vedení pražských nemocnic i univerzit. Ta má o budoucnosti pražského zdravotnictví společně s ministerstvem rozhodnout. Zatím se však sešla jen dvakrát a k ničemu konkrétnímu nedošla.

V úterý se Julínek sešel s poslanci Strany zelených a KDU-ČSL. Ani oni se nic konkrétního nedozvěděli. "Nemáme žádné informace a nelíbí se mi, že zasedání komise o budoucnosti pražského zdravotnictví není veřejná," stěžuje si poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Podle Tomáše Cikrta z ministerstva zdravotnictví zatím veřejné jednání není nutné, protože jde o odborné záležitosti.

Ministerstvo nicméně už několikrát oznámilo, že počet univerzitních nemocnic bude nižší než současný počet fakultních nemocnic. Vzniknout mají tři až čtyři specializované univerzitní nemocnice poskytující nejlepší péči - Všeobecná nemocnice, Vinohradská nemocnice a nemocnice v Motole.

O budoucnosti Thomayerovy nemocnice a nemocnice Na Homolce není zatím rozhodnuto. Ministerští úředníci například zvažují variantu, že nemocnice Na Homolce bude spadat pod univerzitní motolskou nemocnici.

Privatizace nebude

Mezi specializované univerzitní nemocnice nebude patřit nemocnice Na Bulovce. Usiluje o ni magistrát a ministerstvo to vítá. Z Bulovky se tak pravděpodobně stane metropolitní nemocnice poskytující především základní péči.

Podle informací Aktuálně.cz někteří politici uvažují o přestěhování Všeobecné fakultní nemocnice z centra Prahy na okraj města. Mluví se například o lokalitě Letňan. "Musela by vzniknout zcela nová budova v jiné lokalitě. Ty současné objekty nejsou pro moderní medicínu vhodné," říká poslanec Boris Šťastný (ODS). Tím by se uvolnily desítky hektarů lukrativních pozemků na pražském Novém Městě.

Opoziční politici spekulují o tom, že ministr Julínek chce některé fakultní nemocnice prodat. Ministerstvo zdravotnictví to nyní jednoznačně vyloučilo. "Záměrem ministerstva v tomto volebním období v žádném případě není privatizace státních nemocnic," prohlásil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Pozn: Diskutuje se také o variantě spojení všech brněnských nemocnic do jednoho univerzitního holdingu.

 

Právě se děje

Další zprávy