Jsme nestranní, ekologům nenahráváme, reaguje Nejvyšší správní soud na kritiku Zemana

ČTK ČTK
29. 1. 2019 14:36
Soudci Nejvyššího správního soudu rozhodují spory nestranně, podle práva a bez ohledu na mediální tlak či obecnou politickou poptávku. Těmito slovy v úterý reagovala jeho místopředsedkyně Barbara Pořízková na názor prezidenta Miloše Zemana, že soud nahrává ekologickým aktivistům. Pořízková uvedla, že soudci Nejvyššího správního soudu opakovaně prokázali, že jsou profesionálové.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

"Zpochybňování nestrannosti soudců Nejvyššího správního soudu mě osobně velmi mrzí. Nejvyšší správní soud se obecně těší vysoké důvěře veřejnosti. Tato důvěra nespadla z nebe, ale je výsledkem rozhodovací činnosti právě jeho soudců. Soudci NSS opakovaně prokázali, že jsou profesionálové, kteří spory rozhodují nestranně a podle práva, bez ohledu na mediální tlak či obecnou politickou poptávku," uvedla Pořízková.

Zeman nestrannost soudců NSS zpochybnil v pondělí na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten o tom pak informoval novináře.

"Bavili jsme se krátce ohledně názorů pana prezidenta na Nejvyšší správní soud, kde on zopakoval svůj názor, že má pocit, že nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury," řekl Babiš po pondělním setkání se Zemanem na lánském zámku.

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, kdy týdeník Respekt napsal, že kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval různé soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření.

Bývalý předseda NSS Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách, údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.

Babiš v pondělí řekl, že vzal Zemanův názor na NSS na vědomí a věc před prezidentem nekomentoval. Současně vyjádřil přesvědčení, že česká justice je nezávislá. V souvislosti se Zemanovými stížnostmi na ekologické aktivisty uvedl, že pro vládu jsou problémem zdržení s výstavbou dopravní infrastruktury, která vznikají, protože ekologové u soudů rozhodnutí o stavbě napadají.

Video: Premiér Andrej Babiš o schůzce se Zemanem

Předseda vlády se sešel s prezidentem na zámku v Lánech. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy