Jsem jasně proevropský, napsal Babiš americké novinářce. Ta jej označila za "přítele Ruska"

28. 10. 2015 12:51
Ministr financí se ohradil proti článku americké novinářky, která jej označila za proruského politika. Ve svém článku připomněla třeba Babišovu kritiku protiruských sankcí, dále napsala, že jeho firmy závisejí na ruském plynu. Proti tomu se však Babiš ohradil, že plyn odebírá z Německa a jeho politika je jasně prozápadní. Stejně tak mu vadí, že je dáván dohromady s prezidenty Zemanem a Klausem.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Washington - Ministr financí Andrej Babiš se v dopise, který otiskl americký list The Washington Post (WP), ohradil proti článku, v němž je zařazen mezi proruské politiky. Autorka článku Anne Applebaumová takto o Babišovi před několika dny napsala v příspěvku s názvem Nový druh přátel Ruska.

Applebaumová uvedla, že vychází z fóra Dialog civilizací, které se konalo na ostrově Rhodos. Mezi jeho účastníky byl loni prezident Miloš Zeman a letos jeho předchůdce Václav Klaus. Applebaumová účastníky řadí k lidem, kteří souhlasí s protizápadním pohledem na svět ruské elity, a zabývá se důvody, proč se k Rusku obracejí další politici.

Cituje přitom Babiše, slovenského a maďarského premiéra Roberta Fica a Viktora Orbána. V Babišově případě uvádí jeho kritický postoj vůči protiruským sankcím, který Babiš vyjádřil loni, a pak nedávný výrok k uprchlíkům. Uprchlická krize je podle něj větší hrozbou než Rusko.

Kritička píše, že všichni tito politici se vezou na "protiunijní vlně", která se šíří Evropou, ale k podpoře Ruska mají i osobní důvody. Zemanův poradce byl donedávna jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil, Babiš coby jeden z nejbohatších občanů ČR vlastní firmy, které odebírají velkou část ruského plynu.

Plyn odebírám z Německa

K tomu Babiš ve své reakci napsal: "Byl jsem popsán jako proruský politik s tím, že mou motivací může být závislost mých firem na ruském zemním plynu. Nechť není pochyb: Moje politika, stejně jak politika mé strany, je jasně prozápadní a podporující NATO. Členství v Evropské unii je pro Českou republiku prospěšné a my chceme, aby tomu tak bylo i nadále".

Babiš dál pokračuje, že skepse k účinnosti sankcí proti Rusku a k unijní uprchlické politice spadá do evropského dialogu. Nikdy prý nebude prosazovat proruskou orientaci. Česká republika je a musí zůstat prozápadní, transatlanticky orientovaná, pevná evropská země, píše dál ve své reakci Babiš.

Ministr se pozastavuje nad tím, že je dáván dohromady se Zemanem a Klausem, za jejichž vlád se podle Babiše rozvinula korupce a klientelismus, což ho vedlo k tomu, aby vstoupil do politiky. "Tato korupce a klientelismus jsou v zájmu Ruska. Ti pánové se možná zúčastnili proruských konferencí, ale já ne. Oba se možná účastní akcí na ruském velvyslanectví, ale já ne. Já nejezdím do Ruska Vladimira Putina a nemám tam přátele," píše Babiš. Odmítá i závislost svých podniků na Rusku, ty podle něj odebírají plyn od německých společností.

The Washington Post článek Applebaumové otiskl 16. října a Babiš na něj reagoval o týden později.

 

Právě se děje

Další zprávy