Johnův odchod žádá v petici 12 tisíc policistů a hasičů

Radek Nohl Radek Nohl
10. 3. 2011 12:52
Ministr vnitra čelí kritice odborů. Ti tvrdí, že nezajistil dost peněz pro svůj resort
Ministr vnitra Radek John
Ministr vnitra Radek John | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už přes dvanáct tisíc policistů a hasičů se podepsalo pod petici, ve které vyzývají ministra vnitra Radka Johna (VV) k odstoupení.

"Každý den nám přijde několik petičních archů. Počet podpisů určitě ještě poroste," řekl Aktuálně.cz šéf policejních odborů Milan Štěpánek.

Kritice John čelí hlavně proto, že podle odborů nedokázal resortu zajistit dostatek peněz.

Ministr ale odmítl, že by šlo o jeho osobní odpovědnost. "Požadavky odborářů se vážně zabývám," prohlásil John.

Několikrát také zopakoval, že je prvním ministrem vnitra, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

Odbory tvrdí, že ministr nedodržel sliby

Podle policistů však John žádný ze svých slibů nedodržel. "Nejsou zajištěny peníze na platy ani na provoz," zdůraznil Štěpánek.

Policejní prezident Petr Lessy.
Policejní prezident Petr Lessy. | Foto: Policie ČR

Kvůli škrtům ve státním rozpočtu se hasičům a policistům snížily od ledna platové tarify o deset procent.

Odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad ještě vyšší.

S akcí nesouhlasí policejní prezident Petr Lessy. Petice podle něho situaci v resortu neřeší. Lessy podotkl, že má ve svém rozpočtu 250 milionů, které může uvolnit na odměny policistů. Zároveň garantoval, že jim letos neklesnou mzdy o víc než sedm procent.

Odboráři už dříve avizovali, že pokud petice nebude úspěšná, nechají se inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí k nátlakové akci.

Hromadné odchody policisté neplánují

Policejní odborový předák Milan Štěpánek následně v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že hromadné podávání výpovědí není v plánu.

"Ministerstvo vnitra se od počátku snaží počet policistů co nejvíc snížit. Proč bychom jim vycházeli vstříc? Nám to stačí obráceně: všichni policisté chtějí nadále sloužit, nám stačí, když odejde jediný člověk: ministr," vysvětluje Štěpánek.

Policisté a hasiči budou petici podepisovat do 15. března a pak ji dostane na stůl premiér Petr Nečas. Ten před časem prohlásil, že jim vláda neustoupí a více peněz nedostanou.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy