Policisté a hasiči uvažují, že napodobí protest lékařů

ČTK ČTK
13. 2. 2011 9:53
Odbory volají po odstoupení ministra vnitra Johna
Tah na Poslaneckou sněmovnu.
Tah na Poslaneckou sněmovnu. | Foto: Jan Langer

Praha - Odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) uvažuje o tom, že se nechá inspirovat lékařskou akcí Děkujeme, odcházíme a přistoupí také k podávání hromadných výpovědí.

Šéf unie Miloš Plechatý  řekl, že příprava podobné akce by mohla následovat v případě neúspěchu chystané petice za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). Odbory kritizují úsporná opatření v resortu vnitra, hlavně snižování mezd.

Předsedové Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) a Odborového svazu hasičů (OSH) Milan Štěpánek a Zdeněk Oberreiter podobné úvahy označili za předčasné. Oberreiter ale podporu případné akce nevyloučil.

NOSP, OSH a UBS petici spustí 15. února. Podle Plechatého lze očekávat, že bude mít velký ohlas. "Peticí chceme poukázat na to, jaké škody Radek John v roli ministra vnitra napáchal," řekl ČTK Oberreiter.

Chybí jednota lékařů

"Pokud se ta petice mine účinkem a bude s ní zameteno, ... potom uvidíme, jestli se k nám přidají i ostatní odbory, ať už jsou to hasiči nebo Nezávislý odborový svaz policie, ale my rozhodně budeme kontaktovat lékaře, respektive jejich právníky, a začneme uvažovat o tom, že uskutečníme něco podobného, jako měli lékaři," řekl Plechatý.

Podmínil to i podporou ze strany příslušníků bezpečnostních složek. Na sociální síti Facebook již proto na toto téma zahájil debatu. Reakce jsou různé. "Potom, co mi dnes na účet přišla výplata a zjistil jsem, že jsem se dostal na úroveň asi před sedmi lety, tuto akci plně podporuji! Když nebude výpověď hromadná, tak ji dám stejně," uvedl jeden z přispěvatelů. "Nereálné, jsme nejednotní," namítl jiný.

Úvahy o rozjetí akce podobné té lékařské označili za předčasné Milan Štěpánek i Zdeněk Oberreiter, případnou podporu podávání výpovědí ale nevyloučil. Rozhodnout by musel odborový svaz.

John: Musím dělat nepopulární kroky

"V tuto chvíli nedokážu říct, jak budeme pokračovat (v případě neúspěchu petice za odvolání Johna), nicméně pokračovat to nějak musí. Protože když se nenalijí do hasičského záchranného sboru nějaké peníze, pro příští rok dejme tomu 800 milionů, tak hasičský záchranný sbor zkolabuje. Je to v důsledku to samé, jako kdyby zkolabovala péče lékařská," uvedl Oberreiter.

Odbory již řadu měsíců kritizují úsporná opatření vnitra, John podle nich nedokázal zajistit dostatek peněz na mzdy a provoz. John se již dříve bránil tím, že je prvním ministrem, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. Oberreiter nedávno uvedl, že kvůli snížení příplatků mají hasiči na mzdách o 13,5 až 18,5 procenta méně než loni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy