John prý v Týdnu nebude, dostane pořad na TV Barrandov

Radek Nohl Radek Nohl, Tereza Šídlová
1. 11. 2012 19:19
Zpráva o příchodu Johna do týdeníku vyvolala v reakci bouři výpovědí
Radek John, novinář ve sněmovně.
Radek John, novinář ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní činností předsedy Věcí veřejných Radka Johna ve vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa má být příprava publicistického pořadu pro televizi Barrandov.

Nemá tedy přímo řídit investigativní žurnalistiku v časopise Týden, jak se psalo ve středu večer.

Šéfredaktor týdne František Nachtigall ve čtvrtek odpoledne na webu týdeníku napsal, že John bude externím spolupracovníkem vydavatelství. Pokud by předseda Věcí veřejných měl publikovat text v Týdnu nebo Institnktu, bude na něj redakce uplatňovat stejná měřítka jako na každého jiného politika, napsal také Nachtigall. 

Jde přitom o zásadní otočku, Nachtigall ještě včera řekl, že je "přesvědčen, že Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna".

Podle informací deníku Aktuálně.cz šéfredaktor protijohnovskou bouři v redakci uklidňoval už ve čtvrtek kolem poledne na speciální poradě. Argumentoval hlavně tím, že předseda Věcí veřejných nebude zasahovat do redakčních záležitostí časopisů Týden a Instinkt.

Odejde výrazná tvář Týdne?

Prý šlo o chybu v komunikaci, protože se pro Johna v Soukupově TV Barrandov chystá investigativní pořad.

Foto: Petr Vyoral

Ten se v televizi objeví na přelomu roku a měl by být podobný populární investigativní sérii Na vlastní oči, který John založil na televizi Nova.

Soukup odmítl nástup Johna do jeho společnosti komentovat. "Ke krokům vydavatelství se vyjadřovat nebudu a nechci," řekl ČTK.

Vydavatelství kvůli Johnovi hrozí výpovědi. Podle serveru lidovky.cz odchází redaktorka Renata Kalenská. Redakce může přijít i o jednu ze svých výrazných tváří - politického komentátora Martina Fendrycha. Pokud bude John spojený s Týdnem a Instinktem, Fendrych odejde. Podle informací Aktuálně.cz mělo být ve čtvrtek ve vydavatelství na stole šest výpovědí. 

Komentátor ve čtvrtek napsal na web Týdne glosu, v níž Johnovo propojení politické a novinářské profese ostře kritizuje.

"Dnešní stav je tak absurdní, že by si to ani Václav Havel ve svých hrách nevymyslel. John nemůže sedět na dvou židlích, nemůže jako novinář kontrolovat sám sebe jako politika, nemůže střílet na obou stranách barikády. Nemůže být hlídacím psem sebe sama," napsal Fendrych.

Ten má přitom sám za sebou podobnou zkušenost jako John. Na novinářské místo se vracel z ministerstva vnitra.

V první polovině 90. let byl náměstkem resortu, kterému tehdy šéfoval Jan Ruml, nikdy ale nebyl v politické straně a veřejnou funkci s novinářskou nepropojoval.

Podívejte se, jak Věci veřejné do vlády přišly a pak zase odešly:

John chce opustit jen křeslo šéfa VV

Server Lidovky.cz navíc uvedl, že časopis opustí ceněná autorka rozhovorů Renata Kalenská. Ta ale serveru přímo nepotvrdila, že důvodem jejího odchodu je nástup Johna do nakladatelství.

Foto: Ludvík Hradilek

Televize Nova publicistiku pod názvem Na vlastní oči letos po pauze obnovila, na přípravě se opět podílejí někdejší Johnovi spolupracovníci Josef Klíma a Janek Kroupa.

Sám John z Novy odešel v roce 2009 poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho angažmá v kontroverzní společnosti Ora print. Ta je spojována s lobbistou Romanem Janouškem a v minulosti několik let vydávala časopis VZP.

Nyní je kromě šéfování Věcí veřejných i členem Poslanecké sněmovny a dvou výborů. Podle svého posledního vyjádření chce opustit pouze křeslo předsedy VV.

Premiér Petr Nečas Johna ve čtvrtek večer ostře kritizoval. Vyslovil se pro jeho odvolání  "ze všech funkcí, ze všech pozic, včetně výborů, ve kterých je".

 

Právě se děje

Další zprávy