John prý v Týdnu nebude, dostane pořad na TV Barrandov

Radek Nohl Radek Nohl, Tereza Šídlová
1. 11. 2012 19:19
Zpráva o příchodu Johna do týdeníku vyvolala v reakci bouři výpovědí
Radek John, novinář ve sněmovně.
Radek John, novinář ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní činností předsedy Věcí veřejných Radka Johna ve vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa má být příprava publicistického pořadu pro televizi Barrandov.

Nemá tedy přímo řídit investigativní žurnalistiku v časopise Týden, jak se psalo ve středu večer.

Šéfredaktor týdne František Nachtigall ve čtvrtek odpoledne na webu týdeníku napsal, že John bude externím spolupracovníkem vydavatelství. Pokud by předseda Věcí veřejných měl publikovat text v Týdnu nebo Institnktu, bude na něj redakce uplatňovat stejná měřítka jako na každého jiného politika, napsal také Nachtigall. 

Jde přitom o zásadní otočku, Nachtigall ještě včera řekl, že je "přesvědčen, že Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna".

Podle informací deníku Aktuálně.cz šéfredaktor protijohnovskou bouři v redakci uklidňoval už ve čtvrtek kolem poledne na speciální poradě. Argumentoval hlavně tím, že předseda Věcí veřejných nebude zasahovat do redakčních záležitostí časopisů Týden a Instinkt.

Odejde výrazná tvář Týdne?

Prý šlo o chybu v komunikaci, protože se pro Johna v Soukupově TV Barrandov chystá investigativní pořad.

Foto: Petr Vyoral

Ten se v televizi objeví na přelomu roku a měl by být podobný populární investigativní sérii Na vlastní oči, který John založil na televizi Nova.

Soukup odmítl nástup Johna do jeho společnosti komentovat. "Ke krokům vydavatelství se vyjadřovat nebudu a nechci," řekl ČTK.

Vydavatelství kvůli Johnovi hrozí výpovědi. Podle serveru lidovky.cz odchází redaktorka Renata Kalenská. Redakce může přijít i o jednu ze svých výrazných tváří - politického komentátora Martina Fendrycha. Pokud bude John spojený s Týdnem a Instinktem, Fendrych odejde. Podle informací Aktuálně.cz mělo být ve čtvrtek ve vydavatelství na stole šest výpovědí. 

Komentátor ve čtvrtek napsal na web Týdne glosu, v níž Johnovo propojení politické a novinářské profese ostře kritizuje.

"Dnešní stav je tak absurdní, že by si to ani Václav Havel ve svých hrách nevymyslel. John nemůže sedět na dvou židlích, nemůže jako novinář kontrolovat sám sebe jako politika, nemůže střílet na obou stranách barikády. Nemůže být hlídacím psem sebe sama," napsal Fendrych.

Ten má přitom sám za sebou podobnou zkušenost jako John. Na novinářské místo se vracel z ministerstva vnitra.

V první polovině 90. let byl náměstkem resortu, kterému tehdy šéfoval Jan Ruml, nikdy ale nebyl v politické straně a veřejnou funkci s novinářskou nepropojoval.

Podívejte se, jak Věci veřejné do vlády přišly a pak zase odešly:

John chce opustit jen křeslo šéfa VV

Server Lidovky.cz navíc uvedl, že časopis opustí ceněná autorka rozhovorů Renata Kalenská. Ta ale serveru přímo nepotvrdila, že důvodem jejího odchodu je nástup Johna do nakladatelství.

Foto: Ludvík Hradilek

Televize Nova publicistiku pod názvem Na vlastní oči letos po pauze obnovila, na přípravě se opět podílejí někdejší Johnovi spolupracovníci Josef Klíma a Janek Kroupa.

Sám John z Novy odešel v roce 2009 poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho angažmá v kontroverzní společnosti Ora print. Ta je spojována s lobbistou Romanem Janouškem a v minulosti několik let vydávala časopis VZP.

Nyní je kromě šéfování Věcí veřejných i členem Poslanecké sněmovny a dvou výborů. Podle svého posledního vyjádření chce opustit pouze křeslo předsedy VV.

Premiér Petr Nečas Johna ve čtvrtek večer ostře kritizoval. Vyslovil se pro jeho odvolání  "ze všech funkcí, ze všech pozic, včetně výborů, ve kterých je".

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy